Один із найдраматичніших творів італійського композитора Джакомо Пуччіні – опера «Тоска» – одна з найпопулярніших опер світового репертуару. Велична історія кохання і зради ось уже більше століття хвилює серця людей у ​​всьому світі.

В. Сарду, король французьких драматургів, написав драму «Тоска» спеціально для Сари Бернар, і актриса в ній мала величезний успіх. Джакомо Пуччіні побачив п’єсу в міланському театрі і чудово зрозумів цінність драми – стрімкий перебіг її розвитку та надзвичайну експресивність. П’єса В. Сарду зацікавила також композиторів Джузеппе Верді та Альберто Франкетті, однак права на використання сюжету драматург надав саме Пуччіні. У погодженні з автором композитор вніс деякі зміни в зміст драми: сюжет було спрощено, а дія максимально прискорена.

Сюжет опери розгортається в Римі на початку ХІХ століття. У центрі виру подій – кохання співачки Флори Тоски та художника Маріо Каварадоссі. Намагаючись врятувати від переслідування свого друга, колись римського консула Чезаре Анджелотті, художник Каварадоссі ховає його у своєму заміському будинку. Начальник поліції Скарпіа здогадується, де ховається злочинець, ув’язнює художника і через тортури хоче дізнатися про місце його перебування. Щоб урятувати коханого від тортур, дівчині доводиться видати місце укриття Анджелотті. Та жорстокий начальник поліції, закоханий у Тоску, наказує вбити свого суперника Каварадоссі. Флора може врятувати його, якщо подарує лиходію своє кохання. Тоді розстріл буде несправжнім, а художник з перепусткою втече. Дівчина погоджується, та, отримавши документи на втечу, вбиває Скарпіа. З настанням світанку Флора біжить до коханого і розповідає про майбутню втечу. А ще просить впасти «по-акторськи», коли він почує стрілянину «холостими». Та поліцейський обманув закоханих – Маріо застрелили справжніми кулями. Тоска з відчаю гине.

Прем’єра опери відбулася в римському театрі Костанцо 14 січня 1900 року в присутності королеви Маргарити та урядовців. Це була одна з найнезвичайніших прем’єрних історій! Почалося все з того, що театральну залу заполонила поліція: хтось повідомив про те, що в залі закладено бомбу (щоправда, її в приміщенні не було виявлено). Усупереч встановленій у Римі театральній традиції розпочинати вистави з запізненням, ця вистава розпочалася в повідомлений час з точністю до хвилини – і за вимогою глядачів, що запізнилися, прийшлося оперу переривати й розпочинати заново. Та прем’єра була прийнята без захвату: опері закидали неоригінальність мелодичних ідей та звуковий і сценічний садизм: у даному випадку публіці припала не до смаку сцена тортур. Але «Тоску» очікував і справжній фурор – в Ла Скала, де вона була поставлена навесні того ж року.

В Україні опера вперше була поставлена ​​в Одесі італійською мовою того ж 1900 року. У перші роки радянської влади була здійснена спроба переробки лібрето з перейменуванням опери на «У боротьбі за Комуну». Над лібрето працювали Н. Виноградов і С. Спаський. За задумом авторів, дія проходила в Парижі в 1871 році, а головними героями стали революціонерка та комунар. У такому вигляді опера ставилася навіть у Київській опері.

Джерела:

  1. 111 опер. Довідник – путівник. – Санкт-Петербург: Культ Інформ Прес, 2000. – 686 с., с. 336 – 341
  2. https://www.belcanto.ru/tosca.html – Опера Пуччіні «Тоска»
  3. https://soundtimes.ru/opera/spektakli/opera-toska – Дж. Пуччіні. Опера «Тоска»
  4. https://musicseasons.org/dzh-puchchini-opera-toska/ – Дж. Пуччіні. Опера «Тоска»