15 червня виповнюється 105 років від дня народження українського композитора та педагога, автора першого концерту для бандури Миколи Дремлюги!

Микола Васильович Дремлюга народився 1917 року в селі Бутурлинівці Воронезької області в родині вчителів (батько викладав математику, а мати – літературу). Коли хлопчику виповнилося 6 років, родина переїхала до Києва. Син вчителів отримав неабияке виховання в сім’ї: змалку вчився грати на фортепіано, малював, опановував іноземні мови. Композитор досконало оволодів французькою і німецькою мовами, читав в оригіналі Ф. Шиллера, І. Гете, К. Віланда, В. Гауфа та ін. Також Микола брав уроки гри на фортепіано у відомого піаніста Г. Беклемішева і став віртуозом у цій справі. Проте, за наполяганням батька, юнак вступив на факультет машинобудування КПІ. Та любов до музики не залишає студента – він виступає на концертах, створює власні композиції і згодом вступає до Київської консерваторії, де навчається відразу на двох факультетах – композиторському та історико-теоретичному. Закінчивши аспірантуру, Микола Васильович стає викладачем консерваторії, а згодом доцентом і професором.

Микола Дремлюга – різноплановий композитор. Він створив монументальні симфонічні твори, яким притаманні філософська глибина, ліризм і патетична піднесеність, звернення до народно-пісенних джерел (цикл поем «Батьківщина», «Життя», «Україна – мати рідна», «Болгарська поема», «Лірична поема», «Щедрівки» та інш.), кантати, ораторії, концерти для фортепіано, труби, бандури, скрипки, гобоя. Композитор відомий своєю драматичною симфонією «Пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 рр.», за яку в 1998 році отримав найвищу нагороду – Державну премію України імені Т. Шевченка.

Також композитор написав понад 80 романсів та поем на вірші І. Франка, Лесі Українки, М. Рильського, П. Тичини, В. Сосюри, А. Малишка, О. Пушкіна, М. Лермонтова, І. Буніна. Композитор органічно поєднав світові зразки європейської та східної поезії з українською мелодикою в романсах на слова В. Шекспіра, Ф. Петрарки, А. Міцкевича, Омара Хаяма. А його понад 100 концертних обробок народних пісень (українських, болгарських, чеських, словацьких, польських, угорських, албанських!) відзначаються вишуканою красою й художньою витонченістю мелодій.

Музика Миколи Дремлюги напоєна й одухотворена рідною землею, її величною історією та красою. Останній незавершений твір композитора – «Сьома симфонія», що теж була присвячена Україні і має назву «Слава Україні!»

Джерела:

  1. https://parafia.org.ua/person/dremliuha-mykola/ – Одухотворений Україною. Микола Дремлюга
  2. http://ukrnotes.in.ua/biografi_Dremliuha.php – Микола Дремлюга