12 травня виповнюється 180 років від дня народження видатного французького композитора Жуля Массне – одного з найвизначніших представників ліричної опери та французького романсу.

Жуль Еміль Фредерік Массне народився 1842 року у французькому містечку Монто в родині директора заводу. В 11 років талановитий хлопчик вступив до Паризької консерваторії за класом фортепіано. Незабаром після закінчення консерваторії Жуль здобув Римську премію за кантату «Давид Ріцціо», а в 1878 році за рекомендацією композитора Каміля Сен-Санса був обраний членом Академії образотворчих мистецтв. Массне став наймолодшим (36 років) академіком, який колись обирався до складу цієї академії.

Французький композитор написав понад 30 опер, найвідоміші з яких – «Дон Сезар де Базан» (1872),  «Сід» (1885), «Таїс» (1894), «Сафо» (1897), «Дон Кіхот» (1910), «Манон» (1884), «Вертер» (1886), що міцно увійшли до світового оперного репертуару. Найсильніша сторона його музики – мелодія, яскрава, прониклива, яка поєднує декламаційність зі співучістю. Крім опер Жуль Массне написав 3 балети, ораторії, симфонії, фортепіанні твори, близько 200 романсів і пісень та інш.

Опери французького композитора часто звучали і на українській театральній сцені. У лютому, незадовго до початку повномасштабної війни, відбулася прем’єра опери Жуля Массне «Попелюшка» в Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М. Лисенка, також відомому як Схід Опера. Оперу поставлено в новому форматі сучасних театральних технологій, де за задумом сценографа та художника з освітлення було створено унікальні сценічні динамічні декорації та понад 200 авторських костюмів, що завдяки підсвітці вигравали кольорами та світлом в унісон музиці.

Ми переможемо і обов’язково повернемося до мирного щасливого життя! І світ українського театрального мистецтва знову широко відкриватиме глядачам двері і захоплюватиме своєю яскравістю.

Джерела:

  1. https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3402592-u-harkovi-vperse-pokazali-operu-popeluska-massne-u-formati-novih-tehnologij.html – Опера «Попелюшка» Массне у форматі нових технологій
  2. https://www.last.fm/ru/music/Jules+Massenet/+wiki – Жуль Массне