4 квітня народилася відома американська співачка українського походження Квітка Цісик – оперна та блюзова співачка, популярна виконавиця рекламних джинглів, а також українських народних і популярних пісень. Її 2 альбоми українських пісень стали подарунком для всіх українців, музикою для душі, пам’яттю про свою батьківщину. Квітка все життя прожила в Америці, та завжди мріяла дати концерт в рідній її серцю Україні…

Квітка Цісик народилася 1953 року в Нью-Йорку в сім’ї післявоєнних емігрантів із Західної України. Повне ім’я співачки – Квітослава. Рідні та близькі її називали Квіткою. А популярність у США дівчина здобула під артистичним псевдонімом Кейсі (поєднання перших літер імені та прізвища). Дівчинка росла надзвичайно талановитою. У 4 роки вона грала на скрипці, а згодом уже опановувала сценічне мистецтво в балетній школі, співала в хорі, займалася вокалом. Відвідувала «Школу українознавства», куди її записали батьки, намагаючись зберегти зв’язок доньки з батьківщиною. Також у дитинстві Квітка була пластункою – їздила в табори, де вивчала українські пісні, звичаї та обряди.

Квітка здобула блискучу професійну освіту – закінчила Вищу школу музики і мистецтва в Нью-Йорку, а згодом і Гентську консерваторію. Співачка мала рідкісне колоратурне сопрано. Прихильники в її голосі іноді вгадували звучання скрипки. Квітка з легкістю експериментувала з різними стилями, від джазу до класики. До того ж володіла технікою, поширеною в карпатських селах, – «білим голосом».

У 1970-х роках артистка працювала над записом саундтреків до художніх фільмів та брала в них участь як акторка. Так, у стрічці «Ти осяюєш моє життя» виконала всі пісні головної героїні і зіграла в епізодичній ролі. Фільм було відзначено «Оскаром» та «Золотим глобусом» за найкращу пісню у виконанні співачки! Квітка стала в США однією з найдорожчих і найпопулярніших виконавиць джинглів – рекламних мотивів для радіо та телебачення! За допомогою її витонченого співу свій імідж створювали такі світові корпорації, як ABC, McDonalds, Coca-Cola, Pepsi-Cola та інші. 1981 року артистка записала для компанії «Ford Motor» рекламну пісню «Have You Driven a Ford Lately?» Відтоді Квітослава до кінця життя залишалася єдиним голосом цієї автомобільної компанії. За це «Форд» дарував їй автомобілі. 

Співачка подарувала українцям 2 чудових альбоми українських пісень – «Kvitka» або «Songs of Ukraine» («Пісні України») та «Two colors» («Два кольори»). 1990 року обидва альбоми були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». Для їхнього запису виконавиця наймала кращих музикантів Нью-Йорка, акомпанувала Квітці її рідна сестра Марія, а правильну українську вимову ставила мама. До України пісні Квітки потрапляли здебільшого контрабандою, люди перезаписували їх і передавали одне одному. Лише один раз за все життя співачка відвідала Україну – у 1983 році, разом з мамою. На той час її пісні були заборонені в «радянській республіці». Відтак не відбулося жодних концертів і творчих зустрічей. 

Квітослава мріяла записати ще один альбом з українськими піснями (колискові для сина) і приїхати з концертами на історичну батьківщину, навіть усупереч своєму страху перед великою аудиторією. Але цьому не судилося втілитися в життя. Співачка померла, не доживши до свого 45-річчя, від невиліковної хвороби. Та її діамантовий голос повернувся на вільну Україну! Ми пишаємося, що душа цієї талановитої людини, її коріння належить українській землі. Ім’ям Квітки названо вулицю у Львові та створено музей, присвячений їй та її високому таланту.

Свята українська земля щедра на таланти! Завдяки такому підґрунтю – ми сильна й непереможна нація!

Джерела:

  1. https://www.radiosvoboda.org/a/29144578.html – Квітка Цісик
  2. https://uamodna.com/articles/kvity-ne-rostutj-na-chuzhyni-pro-kvitku-cisyk/ – Квіти не ростуть на чужині
  3. https://www.hroniky.com/news/view/15199-neimovirni-fakty-z-zhyttia-lehendarnoi-kvitky-tsisyk – Життя легендарної Квітки Цісик