Нещодавно Музей мистецтва Метрополітен у США перейменував роботу французького художника Едгара Дега з «Російських танцівниць» на «Танцівниць в українському вбранні». Зважився музей на це лише після тривалих наполягань українських науковців, журналістів і громадськості. Однією з ініціаторок стала українська художниця й дизайнерка Маріам Наєм, яка написала листи в три музеї, колекції яких містять цю серію робіт художника, і попросила виправити помилки та перейменувати картини. Ще раніше, у квітні 2022-го, пастель Дега на «Українських танцівниць» перейменувала Національна галерея Лондона.

Едгар Дега (1834 – 1917) – видатний французький художник, скульптор, що по праву вважається одним із найяскравіших представників імпресіонізму. Він був оригінальним у всьому. Одягався по-чудернацьки й зухвало, фарбував стіни свого будинку в лимонно-жовтий і пристрасно любив фотографуватися. А ще митець був перфекціоністом. Його знайомі жартували, що тільки відібравши картину, можна було припинити його роботу над нею.

Улюбленими темами в творчості художника були балерини, жінки, кав’ярні, сцени гонок. Едгар Дега був настільки зачарований балетними танцівницями, що створив понад 1500 робіт з їх участю. Він робив ескізи з живих моделей під час рухів, щоб зберегти в зображенні природність поз.

Загалом до серії колишніх «Російських танцівниць» входять 18 робіт, виконаних Е. Дега наприкінці 1890-х, більшість з яких перебувають у приватних колекціях. То де ж митець зустрів танцівниць в українських строях? І чому вони настільки захопили його увагу, що надихнули на створення цілої серії творів? З точністю відображені деталі вбрання підтверджують, що художник уважно спостерігав за моделями, а отже, бачив їх наживо. Американська дослідниця Ліза Біксенстін у своїй дисертації, виконаній і захищеній в Огайському університеті в 1987 році на тему серії «російських танцівниць», стверджує: «Російські танцівниці Дега є українками!» Проводячи ретельний аналіз костюмів, дослідниця зазначає, що вони досить точно відповідають тогочасним описам і зображенням українського селянського вбрання, яке використовувалося під час виконання народних танців. Квіти у волоссі, білі сорочки, яскраві кольорові спідниці, червоні чоботи. До того ж стрічки у волоссі танцівниць – характерного блакитно-жовтого кольору, подібно до українського прапора; такого ж кольору й гірлянди, які вони несуть.

Наприкінці 1890-х років у Парижі з’явилося багато колективів танцівників саме в українських костюмах. Вони почали активно приїжджати незабаром після підписання Франко-російського союзу в січні 1894 року, що мав на меті підсилити французьку політичну та військову потужність у боротьбі з німцями. У паризькій пресі того часу часто з’являються анонси виступів українських народних колективів у місцевих кафе та кабаре. Очевидно, саме такий виступ мав нагоду бачити і Едгар Дега. Ще одним мотивом звертання французького митця до українського фольклору було зростання захоплення автентичною народною спадщиною, характерне для французьких художників кінця ХІХ століття. Тож саме тому колоритна українська спадщина була для Дега «ковтком свіжого повітря». Отже, маємо достатньо доказів, щоб наполягати на зміні назви і для інших робіт серії і вимагати використання в публічному просторі науково обгрунтованої назви «Українські танцівниці».

Картина Едгара Дега з танцівницями є також у колекції музею Гетті в Лос-Анджелесі. Там досі не змінили назву, але додали  пояснення до роботи: «Так звані російські танцюристи в цій пастелі — українські танцюристи, що виступали у Франції наприкінці ХІХ століття у складі народних танцювальних колективів».

Нарешті історична правда перемогла і українська самобутня культура звільняється від російських тенет.

Джерела:

  1. Історія мистецтва від найдавніших часів до сьогодення. – Харків: Vivat, 2021. – 576 с.: іл.
  2. Калітіна Н. Французьке образотворче мистецтво кінця ХVІІІ – ХХ століть. – Л.: Видавництво Ленінградського університету, 1990. – 280 с.
  3. https://lb.ua/culture/2023/02/26/547010_ukrainski_tantsivnitsi_edgara.html – «Українські танцівниці» Едгара Дега
  4. https://vogue.ua/article/culture/art/nacionalna-galereya-londona-pereymenuvala-rosiyskih-tancivnic-dega-na-ukrainskih-48166.html – «Українські танцівниці» Дега