31січня народився видатний австрійський композитор Франц Шуберт!

За своє коротке життя (прожив лише 31 рік) композитор встиг сказати нове слово в музиці, ставши одним із родоначальників нового напряму – романтизму. Твори митця відомі в усьому світі. Хто хоча б не знає його дивовижної «Аве Марія»?

Франц Петер Шуберт народився 1797 року в передмісті Відня в багатодітній родині шкільного вчителя. Сім’я була музичною – у свята в їхньому домі збирався гурток музикантів-любителів, а сам батько навчав Франца грі на скрипці. З 7 років хлопчик брав уроки гри на органі і згодом вже співав в імператорській придворній капелі під керівництвом видатного віденського композитора Антоніо Сальєрі, який, звернувши увагу на талант хлопчика, почав навчати його основам композиції. У 13-річному віці Франц пише свій перший твір. Пристрасть до музики охоплювала його все більше й більше і поступово витиснула всі інші інтереси. І вже до 17 років юнак був автором фортепіанних п’єс, вокальних мініатюр, струнних квартетів, симфонії і опери «Замок диявола».

Поступаючись бажанню батька, митець пішов до вчительської семінарії і виконував обов’язки помічника вчителя в школі. Та бажання повністю присвятити себе музиці було непереможним. Тож митець залишає роботу в школі, що призвело до розриву відносин з батьком, який по суті залишив сина без засобів на існування. Франц переселяється у Відень. Його заробіток – приватні уроки й видання творів.

Франц Шуберт – автор численних вокальних композицій, 9 симфоній, а також великої кількості камерної та сольної фортепіанної музики. Основою творчості композитора стали пісні для голосу та фортепіано – їх він написав близько 600 на вірші більше 100 авторів, зокрема Й. Гете, Ф. Шиллера, В. Мюллера, Г. Гейне та інш. Першу популярність композитор відчув у 19 років після написання балади «Лісовий цар». Подальша творчість майстра ще більше розкрила його мелодійний талант. Особливо відомими стали також «Серенада» зі збірки «Лебедина пісня», пісні «Притулок», «Біля моря», симфонії зі збірок «Прекрасна мельничиха» та «Зимовий шлях». Автор створив понад 400 танців, з-поміж яких написано багато вальсів. Та, незважаючи на це, майже все життя композитор відчував брак коштів.

Навколо Франца Шуберта у Відні сформувався гурток творчої молоді, душею якого став він сам. У цей час проводяться знамениті «шубертіади» – вечори, присвячені виключно музиці митця. Учасники «шубертіад» ставали першими слухачами, а часто і співавторами геніальних пісень композитора. Бесіди та палкі суперечки про мистецтво, філософію, політику чергувалися з танцями, до яких Ф. Шуберт писав музику, а часто просто її імпровізував.

Один-єдиний концерт творчості митця відбувся в 1828 році, у річницю смерті Л. В. Бетховена. Франц влаштував вечір пам’яті великого композитора. То був єдиний випадок в його житті, коли він вийшов у величезний зал і виконував свою музику, присвячену кумиру, для слухачів. Уперше майстер тоді відчув овації і вперше заробив дуже багато грошей – їх вистачило, щоб купити (перший в його житті) рояль!

Видатний австрійський композитор привніс у музику глибокі особисті переживання. Так зароджувався романтизм. На зміну суворим класичним правилам: зразковій стриманості й спокою – прийшли протестні, вибухові ритми, виразні, повні справжніх почуттів мелодії.

Справжні, живі почуття, виражені в музиці Франца Шуберта, становлять основу людського життя. Тому навіть через століття після життя композитора його твори так само близькі нам і співзвучні нашій душі.

Джерела:

  1. Вудфорд, Пеггі. Шуберт. – Челябинськ: “Урал LTD”, 1999. – 192 с.
  2. Хохлов Ю. Шуберт. – Москва: “Музика”, 1972. – 414 с.
  3. https://uk.perish.info/1556-franz-schubert-biography-interesting-facts-videos-cr.html – Франц Шуберт
  4. https://muzabetka.com.ua/biograf_schubert.html – Франц Шуберт