28 січня виповнюється 120 років від дня народження відомого українського композитора Юрія Мейтуса, керівника одного з перших джаз-бендів України!

Юрій (Юлій) Сергійович Мейтус народився 1903 року в Єлисаветграді (нині Кропивницький) у родині відомого лікаря. Батько майбутнього композитора був великим поціновувачем опери, відвідував усі оперні прем’єри, неодмінно беручи з собою сина й доньку. Мама хлопчика чудово грала на роялі й щовечора виконувала для рідних музичні твори. Юрій ходив до музичної школи і навчався грі на фортепіано. Перший концерт відбувся, коли хлопцеві виповнилося 11 років: він акомпанував гімназійному хорові, що виконував твори М. Лисенка та українські народні пісні. Під час навчання в гімназії Юрій почав і сам писати музику – романси та балади на твори улюблених поетів. 

У 1924 році Юрій Мейтус створив один із перших в СРСР джаз-бендів. З 1926 року він співпрацював зі славетним театром «Березіль» Леся Курбаса, для якого створив музику до 13-ти вистав, зокрема до «Мини Мазайла», «Народного Малахію», «Диктатури», «Чотирьох Чемберленів». У театрі композитор зустрів молоду актрису Олександру Васильєву, з якою невдовзі одружився. Це було не лише кохання всього життя, а й творча співпраця: дружина писала  лібрето до опер композитора. Розгром театру «Березіль» та розстріл Леся Курбаса в 1937 році за наказом радянської влади загрожували репресіями і молодому музиканту. Щоб мати можливість жити і творити, митець мусив створювати поруч із неповторними авторськими композиціями «ідеологічно правильні» твори.

Юрій Мейтус вважається фундатором модерної української опери. Він є автором 17 різноманітних за жанрами опер: побутових («Украдене щастя»), історико-епічних («Ярослав Мудрий»), романтично-казкових («Донька вітру», «Лейлі і Меджнун»), героїчних («Молода гвардія», «Абакан»). Значне місце в його творчості займає вокальна музика – він є автором близько 300 романсів на слова Лесі Українки, І. Франка, Т. Шевченка, В. Сосюри, А. Малишка, П. Тичини, Д. Павличка, О. Пушкіна та інших. Багато інструментальних та хорових творів написано для дітей.

Пам’ять про українського митця жива, а його ім’я вписано в історію української музики. Твори Юрія Мейтуса і сьогодні часто звучать у виконанні музикантів та співаків.

1985 року в рідному місті композитора відкрився його музей, де зібрано понад 200 експонатів, з-поміж яких рукописи, світлини, ноти, листи, книги, особисті речі митця. А в Кропивницькому за мирних часів проходив конкурс молодих композиторів імені Юрія Мейтуса. У Києві на честь композитора названа вулиця.

Джерела:

  1. Л. Бас. Юлій Мейтус. – К.: Музична Україна, 1973. – 57 с.
  2. Корній, Лідія Пилипівна. Історія української музичної культури від давнини до початку ХХ століття. – К.: Муз. Україна, 2018. – 364 с.
  3. https://ridna.ua/2021/01/28-sichnia-1903-roku-narodyvsia-vidomyy-ukrains-kyy-kompozytor-yuriy-yuliy-meytus/ – Відомий український композитор Юрій Мейтус
  4. https://esu.com.ua/search_articles.php?id=66167 – Мейтус Юрій Сергійович