29 листопада виповнилося 225 років від дня народження видатного італійського композитора Гаетано Доніцетті!

Володіючи гострим драматичним почуттям, митець зіграв центральну роль у створенні романтичної музичної мелодрами. Поряд із В. Белліні та Д. Россіні композитор сприяв розквіту італійської опери.

Доменіко Гаетано Марія Доніцетті народився 1797 року в італійському місті Бергамо в бідній сім’ї сторожа і ткалі. З 9-и років вчився в Благодійній музичній школі для хлопчиків, яку очолював німецький музикант і композитор Симон Майр. Викладач відзначив талановитого хлопчика і забезпечив його стипендією. У 18 років Гаетано вступив до Болонського музичного ліцею – і в цей період пише кілька камерних і духовних творів і три одноактні опери.

Батько Гаетано сподівався, що син стане духовним композитором, та справжнім покликанням митця був театр. Коли Г. Доніцетті був 21 рік, уперше була поставлена його ​​опера – «Енріко ді Боргоньо» в театрі Сан-Лука у Венеції. Театр був настільки вражений цією роботою, що відразу запросив від автора ще кілька творів. З цього моменту почалося сходження юного композитора до вершин слави й успіху. Натхнення митця досягає свого апогею. Він пише одночасно для Риму, Мілана й Неаполя. Композитор досягає і світової популярності – його вистави ставляться по всій Європі. Він займає посаду придворного композитора австрійського імператора у Відні, а з 1828 до 1838 року стає директором королівських театрів Неаполя.

У цей період були написані опери «Всесвітній потоп» і «Римський вигнанець», що мали приголомшливий успіх і незабаром були поставлені в «Ла Скала». Найуспішнішою оперою митця стала «Анна Болейн», написана в 1830 році, завдяки якій Г. Доніцетті був визнаний одним із кращих оперних композиторів. У розпал своєї кар’єри композитор продовжує писати з неймовірною швидкістю.

На відміну від блискучої кар’єри особисте життя Гаетано Доніцетті склалося невдало. Він втратив 3-ьох своїх дітей і молоду дружину Вірджинію. Наприкінці життя митець мав багато фізичних недугів і психічні розлади – у результаті припинив створювати музику.

Гаетано Доніцетті був надзвичайно плідним композитором. За 51 рік свого життя він написав близько 75 опер, 16 симфоній, 19 струнних квартетів, 193 пісні, 45 дуетів, 3 ораторії, 28 кантат, інструментальні концерти, сонати та інші твори. Багато з них і зараз продовжують своє життя у виконанні видатних музикантів. Опери «Анна Болейн», «Любовний напій», «Марія Стюарт» і нині ідуть на сценах відомих світових театрів.

Джерела:

  1. Донаті-Петтені Дж. Гаетано Доніцетті. – Л.: Музика, 1980. – 192 с.
  2. 100 великих композиторів. – М.: Віче, 1999. – 624 с., с. 159 – 164
  3. https://uk.perish.info/1540-gaetano-donizetti-biography-interesting-facts-videos.html – Гаетано Доніцетті. Творчість
  4. https://mykniga.com.ua/biograph/biografiya-gaetano-donicetti-biografiya-donicetti-d-r-m-foto-video.html – Гаетано Доніцетті