24 жовтня виповнилося140 років від дня народження видатного угорського композитора Імре Кальмана!

Про композитора ще за життя говорили, що він належить всьому світу. Його величали «королем оперети» й «імператором Відня». Меланхолік і песиміст, скромний чоловік, що не вмів веселитися, створив майже два десятки наповнених радістю, любов’ю і добром творів.

Імре Кальман (справжнє ім’я Еммеріх) народився 1882 року в родині єврейського комерсанта. Батьки, намагаючись різнобічно розвивати свого сина, у 8 років віддали його на навчання відразу у дві школи: звичайну й музичну. Хлопчик настільки захопився музикою, що кожну вільну хвилину проводив за роялем. Перший публічний виступ молодого музиканта відбувся в 15 років – публіка на цьому концерті вперше почула виступ Імре Кальмана (це угорське ім’я хлопчик придумав собі сам). Імре мріяв про кар’єру піаніста, та якось при підготовці до музичного конкурсу він пошкодив мізинець, який назавжди перестав розгинатися. Юнак зрозумів, що піаністом-віртуозом йому не стати, і почав писати симфонічні твори.

Після закінчення гімназії хлопець з волі батька змушений був вступити до університету на факультет юриспруденції, але через рік, не бажаючи розлучатися з музикою, вступив ще й до Музичної академії. Закінчивши університет, Імре так і не став юристом – він вирішив все своє життя присвятити музиці. Молодий композитор писав серйозні твори, та зрозумів, що вони нікому не потрібні, а ось легковажна музика, яку він складав для ресторанів, користувалася популярністю. Переживаючи складні життєві обставини, музикант вирішує написати оперету. І ось у 1908 році в театрі пройшла прем’єра його першої оперети «Осінні маневри». Успіх був настільки приголомшливий, що його назвали святом перемоги, але найприємніше було те, що вже наступного ранку все місто виспівувало мелодії з нової вистави. Після показу в Будапешті оперета захоплено була зустрінута у Відні, Лондоні, Берліні, Гамбурзі, Стокгольмі, а потім з тріумфом перетнула океан.

Більшість своїх запальних мелодій, просякнутих любов’ю і світлом, майстер створив у важкий для нього час. Померли його батько й люба дружина. Уривки з творів композитора швидко ставали шлягерами і виспівувалися в різних куточках земної кулі. Імре Кальман міцно зайняв місце провідного музиканта Відня, столиця музики вибрала собі нового короля.

З початком Другої світової війни Імре, у жилах якого текла єврейська кров, разом з родиною вирішив залишити Відень. Спочатку вони вирушили до швейцарського Цюриха, потім переїхали до Парижа, а згодом і до Сполучених Штатів. Тяжка розлука з батьківщиною, чужа культура незнайомої країни – усе це не надихало композитора на створення нових творів. Лише через дев’ять років він написав передостанню свою оперету «Маринку», а ще через вісім поставив крапку у своїй творчості, створивши «Аризонську леді» – твір, як говорив композитор, що є даниною континенту, який дав притулок його сім’ї у важкі часи.

Твори Імре Кальмана сьогодні відомі по всьому світу. Композитор створив усього 17 оперет, 9 з яких стали частиною репертуару багатьох музичних театрів не тільки Європи, а й США. Творам майстра властива мелодика, заснована на угорському та циганському фольклорі. Серед найкращих його шедеврів – «Королева Чардашу» («Сільва», 1915), «Баядера» (1921), «Маріца» (1924), «Принцеса цирку» (1926), «Фіалка Монмартру» (1930). Більшість творів композитора екранізовано. 

Джерела:

  1. Кальман В. “Чи пам’ятаєш ти?..”: Життя Імре Кальмана. – М.: Райдуга, 1989. – 176 с.
  2. Імре Кальман. – М.: Радянський композитор, 1980
  3. https://uk.perish.info/1588-imre-kalman-biography-videos-interesting-facts-creat.html – Музична шкатулка. Імре Кальман
  4. https://uk.hoboetc.com/iskusstvo-i-razvlecheniya/15989-imre-kalman-biografiya-i-interesnye-fakty.html – Імре Кальман