22 жовтня виповнюється 100 років від дня народження українського живописця Віктора Толочка!

Митець створив багато робіт на воєнну тематику, а також є одним із кращих майстрів кримського живопису ХХ століття.

Віктор Іванович Толочко народився 1922 року в Мелітополі в сім’ї простого робітника-шевця, а більшу половину свого життя провів у Криму. Ще з дитинства малював усе, що було навкруги. Згодом опанував фортепіано, скрипку, гітару, балалайку, мандоліну, домбру, баян. Музичне сприйняття згодом відбилося у його живописній творчості.

Віктор Толочко – учасник німецько-радянської війни. З кінця 1942 року митець воював на Центральному фронті. Віктор був розвідником і один захопив у бліндажі німецьких солдатів. У нього було кілька серйозних поранень. Після госпіталю повернувся до частини і літав на штурмовику стрільцем-радистом. За мужність та героїзм митець був нагороджений численними орденами та медалями.

Після війни Віктор закінчив Харківський художній інститут і був призначений директором Музею українського мистецтва в Ялті, який розміщувався на той час у залах Воронцовського палацу. У 1963 році митець почав будувати будинок-майстерню в Ялті й повернувся до творчої роботи. У 1970 році Віктор Толочко переїздить до Донецька, де очолює Донецьке відділення Спілки художників України. Незабаром повертається до рідного серцю Криму, де живе до кінця життя. Митець працював у галузі пейзажного живопису й натюрморту («Місячна ніч у Криму», «Тиша», «Пісня», «Чайки», «Херсонес», «Осінній натюрморт»). Був учасником численних виставок, у тому числі тридцяти персональних – у Києві, Сімферополі, Дніпропетровську, Донецьку, Стамбулі та інших містах.

У творчості митця провідною є тема війни з німецькими загарбниками. Його дипломна робота була присвячена мужнім захисникам Берестейської фортеці, які першими прийняли на себе нищівний удар нацистської навали. Працюючи над картиною, митець п’ять місяців прожив у гарнізоні фортеці й створив понад п’ятдесят етюдів та ескізів. Саме це занурення в історичну атмосферу, уміння відчути психологізм ситуації та використання власних фронтових спогадів дали можливість із високою майстерністю втілити творчий задум.

Пензлю Віктора Толочка належать і численні дивовижні пейзажі його улюбленого Криму. Кримське узбережжя, море, барвиста природа просякнуті світлом, сонцем і чистотою.

Віктор Толочко був почесним академіком Кримської академії наук, лауреатом премії Кримської Автономної Республіки. У 1999 році був включений до альманаху «Життя чудових людей Криму».

Джерела:

  1. http://oknasocrealisma.com/authors/tolochko-viktor-ivanovich/ – Галерея. Толочко Віктор Іванович
  2. https://socrealizm.com.ua/gallery/artist/tolochko-vi-1922 – Донецький художник Віктор Толочко