15 жовтня виповнюється 120 років від дня народження українського композитора й педагога Андрія Штогаренка!

Митець організував ансамбль баяністів, викладав у Київській консерваторії – був професором і ректором. Його твори, в основу більшості яких покладено пісенний фольклор та історичні пісні, наповнені непереборною енергією і позитивом.

Андрій Якович Штогаренко народився 1902 року в передмісті Катеринослава (нині м. Дніпро) у селі Нових Кайдаках у робітничій родині. Батьки хлопчика були великими шанувальниками музики. Батько грав на багатьох народних інструментах, брав активну участь у театральних аматорських виставах. Мати добре співала народні пісні, а також мала акторські здібності. Відтак до музики Андрій долучився з дитинства. У шкільні роки відвідував класи Катеринославського музичного училища і за кілька років почав музичну самодіяльність, організувавши музично-інструментальний ансамбль з місцевих жителів. 1926 року композитор організував ансамбль баяністів. Митець мав на меті поширення народної творчості та творів українських композиторів у маси.

Музичну освіту Андрій Штогаренко здобув у Харківській консерваторії, з перших років навчання розпочавши писати власні хорові та вокально-симфонічні твори. Більшість творів майстра – монументальні. Композитор є автором численних симфоній, хорових творів, пісень, музики до драматичних вистав, загалом автором понад 100 робіт. Вони просякнуті патріотичним звучанням, внутрішньою міццю та нестримною життєдайністю.


З 1943 року життя та діяльність композитора пов’язані з Києвом. Митець розпочинає роботу в Київській консерваторії: з 1960 року –  професор, у 1968 – 1990 – завідувач кафедри композиції, у 1954 – 1968 – ректор консерваторії.

 Андрій Штогаренко був одружений на українській піаністці, заслуженій артистці України Аріадні Лисенко, онуці видатного композитора Миколи Лисенка. У 1962 році Андрій Якович виступив організатором Міжнародного музичного конкурсу ім. М. Лисенка.

Пам’ятаємо свій славетний рід і відомих українців, що зробили внесок у розвиток і піднесення національної культури!

Джерела:

  1. Виноградов Г. С. Андрій Штогаренко. – К.: Муз. Україна, 1985. – 54 с.
  2. Боровик М. К. Андрій Штогаренко: Життя, творчість, риси стилю. – К.: Муз. Україна, 1984. – 176 с., нот.
  3. https://www.dnipro.libr.dp.ua/Andriy_Shtogarenko – Штогаренко Андрій Якович. Самобутній почерк композитора
  4. https://composersukraine.org/index.php?id=2409 – Штогаренко Андрій Якович. Композитор, педагог

Реклама