10 жовтня «золотий голос» України Ніна Матвієнко відзначила свій 75-ий день народження!

Чудова українська співачка наділена унікальним за тембром та виразністю ніжним чарівним голосом, за яким її спів пізнається відразу. Ніна Матвієнко – Народна артистка України й Герой України. На жаль, свято відомої на весь світ українки було затьмарене війною і масованою атакою ворога. Та співачка наголосила, що наш бойовий дух не зламати, він щоразу стає все міцнішим.

Ніна Митрофанівна Матвієнко народилася 1947 року в селі Неділище на Житомирщині. Була п’ятою дитиною в селянській сім’ї, де було 11 дітей. «Я в такій сім’ї народилась,- зізнавалася співачка,- що в дитинстві нічого людського не бачила. Тільки й свята, коли тато не був п’яним і вони з мамою співали…». Від мами дівчина перейняла співочий талант, адже мати могла співати в 3 і навіть у 4 голоси. Якби не важка жіноча доля, вона могла б стати видатною артисткою. У 11 років Ніну віддали до інтернату, щоб якось полегшити стан родини. Це було нелегке випробування: один із вихователів карав дівчинку за найменшу провину, годинами тримав у кутку на колінах, загадував виконувати найважчу роботу. Та дівчинка була внутрішньо сильною. Займалася легкою атлетикою й акробатикою, співала пісні. 

Після закінчення інтернату влаштувалася на коростенський завод «Хіммаш». Та бажання співати було таким сильним, що 1966 року дівчина записалася в студію Хору ім. Г. Верьовки і стала його солісткою. Саме в хорі відбулося її професійне становлення: Ніна Матвієнко перемогла на Всеукраїнському конкурсі «Молоді голоси» (1978), Всесоюзному телевізійному конкурсі «З піснею по життю» (1979), Всесвітньому конкурсі фольклорних пісень (Братислава, 1979), ХІІ Всесвітньому фестивалі молоді і студентів (москва, 1985). Новий період у творчій долі артистки був пов’язаний з роботою в Національному ансамблі солістів «Київська камерата», солісткою якого вона стає з 1991 року. Яскраво виразний характер фольклорного співу виконавиці гармонійно поєднується з академічним стилем виконання «Камерати». Співачка веде активну концертно-гастрольну діяльність, почату ще з 1967 року. Проте в радянські часи артистці було заборонено залишати межі країни (заборона тривала з 1969 по 1986 роки). Ніна Матвієнко за свою творчу кар’єру з великим успіхом гастролювала в Мексиці, Канаді, США, Чехії, Польщі, Фінляндії, Кореї, Франції, країнах Латинської Америки. Голосом Ніни Матвієнко співає й плаче вся Україна.

Окрім яскравого співочого таланту Ніна Митрофанівна має і талант драматичної актриси. Вона зіграла в телевиставах («Маруся Чурай», «Катерина Білокур», «Розлилися води на чотири броди»), художніх фільмах («Солом’яні дзвони», «Пропала грамота»), в радіовиставах («Політ стріли», «Кларнети ніжності») та інш. Крім того, Ніна Матвієнко зіграла 16 вистав з американським театром La Mama E.T.C. (Нью-Йорк, США). Мало хто знає про ще одну дивовижну грань творчого обдарування Ніни Матвієнко – її закоханість в літературу. У 1975 році артистка закінчила філологічний факультет Київського університету ім. Т. Шевченка й активно займається літературною творчістю. Вона написала історію народного хору ім. Г. Верьовки, надрукувала кілька власних віршів, оповідань й есе. Її перу належить біографічна книга «Ой виорю нивку широкую» (2003), у якій подано пісенно-музичний матеріал із власного репертуару. Також співачка мріє написати художній роман про любов. 

У репертуарі артистки переважають українські народні пісні, також є багато творів сучасних українських композиторів. Її пісні – це виявлення чуйної й широкої української душі й незламного українського духу.

Від початку повномасштабного вторгнення рф Ніна Матвієнко залишається в Україні й попри весь жах, який коїться на рідній землі, не втрачає бойовий дух: «У мене стільки з’явилося сили, протесту! Ми не дозволимо! Ми молитвою сьогодні захищатимемо Київ. Любовʼю своєю і піснею». 

Джерела:

  1. https://www.pisni.org.ua/persons/8.html – Українські виконавці. Ніна Матвієнко
  2. http://www.lib.zt.ua/ua/outstanding/node/235 – Ім’я в історії краю. Матвієнко Ніна Митрофанівна
  3. https://espreso.tv/miy-dukh-sogodni-shche-silnishiy-nina-matvienko-pislya-raketnikh-obstriliv-zvernulas-do-donki-yaka-viikhala-za-kordon – «Мій дух сьогодні ще сильніший»: Ніна Матвієнко