7 жовтня виповнюється 90 років від дня народження української кіноактриси Маргарити Кринициної, яку ми пам’ятаємо й любимо за чудово зіграну роль Проні Прокопівни у фільмі «За двома зайцями»!

Маргарита Василівна Криницина народилася 1932 року в Новій Лялі на Уралі в сім’ї працівника МВС. Коли батько створив нову сім’ю, діти лишилися з батьком. Мачуха Маргариту не любила. Тож єдиною віддушиною для неї була самодіяльність. Дівчинка влаштовувала веселі розіграші, любила пародіювати. І по закінченню 10-го класу подружки порадили йти в артистки, хоча Маргарита мріяла бути юристом. Дівчина поїхала підкорювати Москву і вступила до Всесоюзного інституту кінематографії. А далі отримала розподіл в Московський театр кіноактора.

З 1959 року Маргарита жила в Києві. У кіно актриса почала зніматися з 1955 року, дебютувавши в картинах «Доброго ранку» і «Вольниця». Всесоюзну популярність отримала після виконання головної ролі в знаменитій комедії «За двома зайцями» режисера Віктора Іванова, у якій вона зіграла Проню Прокопівну Сірко. У Маргарити склалися прекрасні стосунки з Олегом Борисовим (виконавцем головної ролі Свирида Петровича Голохвостова): згодом вони довго підтримували дружній зв’язок. 1999 року біля Андріївської церкви в Києві урочисто було відкрито пам’ятник, який у бронзі увінчав героїв фільму «За двома зайцями» Проню та Свирида Голохвостого, під час відкриття якого була присутня Маргарита Василівна.

Та на долі актриси її зоряна роль позначилася неоднозначно. Донька сказала: «Мамо, ти така страшна!», а чоловік, український сценарист Євген Онопрієнко, обурювався: «Це треба було себе так знівечити!» –  і намагався більше цей фільм не дивитися. Крім того, за Маргаритою міцно закріпилося амплуа характерної комедійної актриси і вона стала, по суті, актрисою однієї ролі, хоча на її рахунку понад 70 образів! Пізніше артистка виконала лише одну головну роль у кіно – Олександру Безродню  в історико-соціальній драмі «Передвіщаючи перемогу» – фільмі про перший ударний недільник у травні 1921 року.

Маргарита Криницина зіграла багато ролей у кіно, проте в основному це були характерні персонажі другого плану або епізоду («Весілля в Малинівці», «Інспектор карного розшуку», «Бумбараш», «Дні Турбіних», «Зелений фургон», «Повернення «Броненосця»» та інш.) Артистка дуже переживала, що як актриса вона не затребувана.

Лише наприкінці 1990-х років гідно оцінили талант «королеви комедії», на неї посипалися нагороди, звання, її почали запрошувати в телешоу. Та на той час Маргарита Криницина була вже хворою людиною.

Дочка актриси Алла Суріна, як і батько, стала кіносценаристкою та кінорежисером.

Джерела:

  1. Тримбач, Сергій Васильович. Кіно народжене Україною. Альбом антології українського кіно. – К.: Саміт-книга, 2019. – 384 с.: іл., с. 170 – 173
  2. https://kyivpastfuture.com.ua/marharyta-krynytsyna-ta-sama-pronia-prokopivna/ – Маргарита Криницина: та сама Проня Прокопівна
  3. https://megogo.net/ua/name/11038-margarita-krinicina.html – Маргарита Криницина