3 жовтня виповнилося 170 років від дня народження відомого українського художника й педагога Киріака Костанді!

Митець довгі роки працював в Одесі, з любов’ю змальовував одеські краєвиди й був чудовим викладачем місцевого художнього училища. Киріак Костанді був засновником Товариства південноросійських художників і директором першої Державної картинної галереї в Одесі!  

Киріак Костянтинович Костанді народився 1852 року в селищі Дофінівка на Одещині в родині рибалки. Хлопчик був шостою дитиною в сім’ї православних греків. Родина рано втратила батька, тож хлопчику з дитячих років прийшлося працювати: у бакалійній крамниці, у шинку, ретушером у майстерні. З 1870 року талановитий юнак розпочав навчання в безоплатному класі Одеської малювальної школи. Потім було навчання за сприяння Івана Айвазовського та завдяки матеріальній підтримці грецького консула в Одесі в Імператорській академії мистецтв. Серед наставників Киріака були Іван Крамський, Ілля Рєпін, Архип Куїнджі. За час навчання в академії талановитий студент  здобув кілька заохочувальних премій та срібних медалей. 

Ще навчаючись в академії, митець був запрошений викладати в Одеській школі малювання і 1885 року був зарахований старшим викладачем. Тут він пропрацював до кінця життя. Він був чудовим педагогом і передав свої знання багатьом молодим людям. Невдовзі Киріак Костанді зміг здійснити свою давню мрію – поїздку за кордон. Він відвідав Францію, Німеччину, Австрію, Італію. Потім будуть ще дві закордонні подорожі. Усюди митець знайомився з музеями та новітніми течіями в мистецтві, що допомагало йому удосконалювати власний художній стиль. 1900 року на Всесвітній виставці в Парижі картина майстра «Рання весна» була відзначена бронзовою медаллю. Киріак Костанді стає відомим. У 1902 році на виставці південноруських художників велике захоплення викликала його картина «Квітучий бузок».

За свою плідну творчість і педагогічну діяльність митець був визнаний гідним звання академіка. Він був одним із засновників Одеського музею мистецтв та його директором від 1917 року. За роки свого життя Киріак Костанді написав сотні картин і етюдів. Їхні сюжети не складні: одеські краєвиди, монастирі, родина, але кожну з них Ілля Рєпін називав «діамантовою». Кожна робота просякнута любов’ю до рідного краю і філософським осягненням життя.

Дивно, але за життя художника не було жодної його персональної виставки. Виставки відбулися в 1924, 1941 і 1952 роках в Одесі й у 1941 й 1977 роках у Києві. У 1996 році Одеський художній музей і Грецький фонд культури організували виставку «Киріак Костанді, його учні та інші художники-греки в Одесі».

Нині роботи чудового українського митця зберігаються в Національному художньому музеї України, в Одеському художньому музеї, в Миколаївському музеї, в Третьяковській галереї, а також багатьох приватних колекціях.

Джерела:

  1. Шедеври українського живопису: альбом. – К.: Мистецтво, 2012. – 512 с.: іл, с. 248 – 253
  2. https://antikvar.ua/100-rokiv-potomu-kyriak-kostandi/ – 100 років потому. Киріак Костанді
  3. https://uamodna.com/articles/odesyt-hudozhnyk-yakyy-ne-malyuvav-more/ – Одесит-художник, який не малював море