Щорічно 30 вересня в Україні відзначається День бібліотек!

І, незважаючи на швидкий розвиток комп’ютерних технологій, бібліотеки й дотепер залишаються особливим, необхідним місцем, адже тут панують знання й творчість, а книги можуть зберігатися століттями і дарувати свою мудрість не одному поколінню читачів.

Любов до книги властива нашому народу здавна. Перші бібліотеки на території України з’явилися ще за часів Київської Русі. Тоді вони відкривалися при церквах і монастирях. Найбільшою і найбагатшою була бібліотека Софії Київської, заснована в 1037 році князем київським Ярославом Мудрим. У цій бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг – на той час це було величезне багатство! Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця 11 століття стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі. До речі, назва «бібліотека» з самого початку не прижилася на нашій території, і більш часто використовувався термін «книжковий дім». У період 14 – 15 століть з’явилися університетські бібліотеки, а невдовзі ще й бібліотеки при національно-релігійних братствах. У 18 столітті в українських містах місцевою інтелігенцією засновувалися публічні бібліотеки – публічна бібліотека в Одесі (1829), у Києві (1866), у Харкові (1886).

У наш час в Україні налічувалося близько 40 тисяч бібліотек! Вони розвивалися й працювали на користь своїм читачам. Та російський агресор, прийшовши на наші вільні землі й маючи на меті знищити яскраву й самобутню націю, почав нищити наш народ і нашу культуру. За час повномасштабного вторгнення російські окупанти в Україні пошкодили 221 та зруйнували близько 100 бібліотек. Більшість з них – у Донецькій області. Зруйновані храми книги також у Київській, Миколаївській та Харківській областях. Найбільших руйнувань зазнали Чернігівська бібліотека для юнацтва, Донецька бібліотека для дітей, Макарівська публічна бібліотека, а також бібліотека імені Короленка в Харкові – одне з найстаріших і найбільших книгосховищ в Україні. 101 бібліотека втратила значну частину своїх фондів, а в 21 бібліотеці не зберігся жоден документ! На тимчасово захоплених територіях російські війська нищать не тільки споруди, у яких знаходяться бібліотеки, але й власне українські книжки, зокрема підручники з історії та української літератури. Такі дії російської федерації є воєнним злочином, адже порушують статті 4 та 5 Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.

Та попри все російський фашист не винищить українську душу. Ми впевнені в нашій перемозі. І відродяться зруйновані українські міста, й процвітатиме українська культура.

І нехай живуть і процвітають в усі часи у вільній країні книга і бібліотека, у якій панують незалежна думка, свобода читання й радість спілкування!

Джерела:

  1. https://znaj.ua/society/177106-vseukrajinskiy-den-bibliotek-30-veresnya-istoriya-svyata – Всеукраїнський день бібліотек: історія свята
  2. https://postfactum.info/ua/society/30-veresnya-vseukrains-kiy-den-bibliotek-5007.html – Всеукраїнський день бібліотек
  3. https://www.volynnews.com/news/all/okupanty-zruynuvaly-abo-poshkodyly-60-bibliotek-v-ukrayini/ – Окупанти зруйнували й пошкодили бібліотеки в Україні