23 вересня виповнюється 150 років від дня народження відомої української співачки Соломії Крушельницької!

Ще за життя вона визнавана найвидатнішою співачкою світу і входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України. Співати з українкою на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін… А італійський композитор Джакомо Пуччіні після приголомшливого виступу Соломії в його опері подарував їй свій портрет із написом «найпрекраснішій і найчарівнішій «Баттерфляй».

Соломія прославила Україну та нашу пісню на весь світ, адже завжди в її репертуарі, де б вона не виступала, були українські пісні.

Соломія Амвросіївна Крушельницька народилася 1872 року в селі Білявинці на Галичині в сім’ї греко-католицького священника. Уже з юних років дівчина вирізнялася сильним чистим голосом з-поміж дівчат, що співали в садку чи на майдані. У 1891 році Соломія вступила до Львівської консерваторії. Ще під час навчання отримала запрошення від польського Львівського оперного театру, проте вона прагнула української опери. Восени 1893 року співачка їде до Мілану, аби продовжити музичну освіту. Своїм голосом і артистизмом Соломія відразу ж звернула на себе увагу педагогів і заслужила звання «найталановитішої та найбільш вихованої» з-поміж усіх учениць міланської школи бельканто.

Через рік молода вокалістка вже виконувала провідні партії в оперних театрах Італії, де швидко завоювала любов і вдячність публіки. А згодом на неї чекали тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Іспанії, Франції, Португалії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини, Чилі – в операх «Аїда», «Трубадур» Д. Верді, «Фауст» Ш. Гуно, «Чіо-Чіо-Сан» Дж. Пуччіні, «Кармен» Ж. Бізе, «Електра» Р. Штрауса, «Євгеній Онєгін» і «Пікова дама» П. Чайковського та інших. Видатна українська співачка завжди включала у свої програми українські народні пісні, які безмірно любила, а також твори українських композиторів: М. Лисенка, С. Людкевича, А. Вахнянина, Д. Січинського.

1910 року Соломія Крушельницька одружилася з відомим італійським адвокатом, мером міста В’яреджо Чезаре Річчоні – тонким знавцем музики, ерудованим аристократом. Подружжя оселилися у В’яреджо, в італійській Тоскані, де співачка купила віллу, яку назвала «Саломеа». Триповерхова вілла з видом на Тірренське море і розкішним садом давала Соломії відчуття спокою і щастя. Тут оперна діва влаштовувала музичні вечори, співала українських пісень і навіть власноруч готувала українські страви.

Соломія продовжувала гастролювати, виконуючи свої пісні вісьмома мовами. Протягом 1894 –1923 років майже щороку виступала з концертами в Україні: у Львові, Тернополі, Стрию, Збаражі, Чернівцях та інших містах Галичини. У 1928 році Соломія на запрошення «Союзу українок» Америки прибула до Нью-Йорка. Вона стала першою українською оперною співачкою, яка відвідала з гастрольним туром США та Канаду. 4 лютого в концертному залі «Мекка Темпл» відбувся її перший виступ. Соломія співала шедеври світової музики і українські пісні. Вечір завершився співом пісні «Многая літа» та «Ще не вмерла Україна».

Після смерті чоловіка в 1939 році Соломія Крушельницька відвідала рідну Галичину і через початок Другої світової війни не змогла повернутися до Італії. До Західної України прийшли «совєти», і велика артистка, яку знав весь світ, стала «заручницею» нової влади. Радянська влада націоналізувала будинок співачки, залишивши їй тільки чотирикімнатну квартиру, у якій вона жила із сестрою Ганною. Розкішну італійську віллу їй також прийшлося передати державі. Аби отримати радянське громадянство. У післявоєнний період співачка викладала у Львівській державній консерваторії. Востаннє співала у Львівській філармонії в 77-річному віці. Мало хто знав, що на той час Соломія мала вже важку хворобу.

Пам’ятаємо й пишаємося великою українкою!

Сьогодні ім’я української співачки мають Тернопільське музичне училище (де виходить газета «Соломія») і Львівський оперний театр. У Львові в мирний для України час проводилися Міжнародний конкурс оперних виконавців і Всеукраїнський конкурс вокальних і аматорських колективів імені Соломії Крушельницької.  

Джерела:

  1. Топська Н. Неперевершена. Соломія Крушельницька. – К.: ТОВ “КТБ “Альфа”, 2020. – 64 с.
  2. Оперний світ Соломії Крушельницької . – Львів: Апріорі, 2018. – 184 с.
  3. https://etnosvit.com/uk/solomiya-krushelnicka/ – Соломія Крушельницька
  4. https://www.radiosvoboda.org/a/desyat-faktiv-pro-solomiyu-krushelnytsku/31474241.html – Співачка, якій аплодував світ