27 серпня виповнився б 81 рік актору від Бога, легенді українського театру й кіно – Богдану Ступці!

Богдан Сильвестрович – один із найвидатніших акторів нашого часу, якому були підвладні будь-які образи та персонажі. Знаменитий польський режисер Єжи Гоффман назвав його «найталановитішим драматичним актором Європи»!

Богдан Сильвестрович Ступка народився 1941 року в селищі Куликові на Львівщині в мистецькій родині. До сцени хлопця привчили рідні: батько співав у хорі Львівського оперного театру, там же працювали мамин брат і тітка. У 14 років Богдан уже сам дебютував на сцені в п’єсі «Дні Турбіних» – брав участь у масовці. Після школи Богдан навчався на філологічному факультеті Львівського державного університету ім. І. Франка. Але потяг до сцени переважив: юнак закінчив акторську студію при Львівському академічному драматичному театрі ім. М. Заньковецької (до 1978 року працював у цьому театрі), а з часом закінчив театрознавчий факультет Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І Карпенка-Карого.

З 1978 року Богдан Сильвестрович став актором Київського драматичного театру ім. І. Франка, а 2001 року очолив його. Одним із ключових епізодів для театру стали гастролі в США з виставою «Тев’є-Тевель». Починаючи з дати прем’єри вистави в 1989 році, головну роль незмінно виконував Богдан Ступка. Вистава була одним із найголовніших досягнень української театральної сцени. Тому показово, що на один з виступів в Америці потрапила письменниця Белл Кауфман, онука Шолом-Алейхема. За її словами, багатьох акторів вона бачила в образі Тев’є-молочника, проте Б. Ступка був найкращим!

За свою кар’єру актор зіграв понад 100 ролей у кіно і стільки ж у театрі. Дебют у кіно відбувся у фільмі Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою»(1971), де актор виконав роль Ореста Дзвонаря. На цю роль претендував Іван Миколайчук, але оскільки це була роль бійця УПА (тобто негативна за радянських часів), то влада не хотіла, аби її грав І. Миколайчук. Тож затвердили Б. Ступку – та його трактування образу виявилося дуже вдалим, і ця роль є одною з найкращих у списку актора. У переліку ролей видатного українця багато історичних постатей: гетьмани Іван Брюховецький («Чорна рада»), Іван Мазепа («Молитва за гетьмана Мазепу»), Богдан ХмельницькийВогнем і мечем»), а також Чингісхан  Таємниця Чингісхана»), Олександр Керенський («Червоні дзвони»), Остап Вишня («Із життя Остапа Вишні») та інш.

Професіоналізм видатного актора полягав не тільки в майстерній передачі характерів своїх персонажів, але і в тій моральній і фізичній самовіддачі, з якою він працював на майданчику. Богдан Сильвестрович грав жадібно, красиво і професійно. Завжди був доброзичливим до своїх колег і мав чудове почуття гумору. Сам актор часто називав себе «Актьор Актьорич» і любив, коли на знімальному майданчику до нього зверталися «Бодя», ласкавим «Ступочка» чи навіть більш імпозантним – «Сильвестр Сталоновий». 

А ще Богдан Сильвестрович дуже любив свою країну і мріяв, аби її культура, на ниві якої він працював, розквітала. У 2008 році Богдан Ступка отримав нагороду від Міжнародного кінофестивалю в Римі за роль у фільмі польського режисера Кшиштофа Зануссі «Серце на долоні». Тоді зі сцени актор промовив: «Мрією мого життя було, щоб українська культура стала відома в цілому світі! Мрії повинні збуватися, і я щасливий, що маю можливість сприяти цьому».

Джерела:

  1. Коломієць, Ростислав. Пристрасті за Богданом. – К.: Факт, 2006. – 416 с.: іл.
  2. Богдан Ступка: митець і людина. – К.: Книга, 2008. – 240 с..: іл.
  3. https://suspilne.media/182229-bogdan-stupka-fakti-ta-nevidome/ – Богдан Ступка: факти та невідоме
  4. https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/vidomyy-i-nevidomyy-bogdan-stupka – Відомий і невідомий Богдан Ступка