17 серпня виповнилося б 80 років від дня народження відомого азербайджанського співака Мусліма Магомаєва!

Популярність співака в СРСР була надзвичайною – він збирав багатотисячні стадіони і платівки з його піснями виходили величезними тиражами. У репертуарі Мусліма Магомаєва було близько 600 творів. Він брав участь і в озвучуванні мультфільмів, зокрема, «Слідами бременських музикантів».

Муслім Магометович Магомаєв народився 1942 року в Баку в родині театрального художника й драматичної актриси. А дід Мусліма був класиком азербайджанської музики, його ім’я має Азербайджанська філармонія. Хлопчик навчався в музичній школі при Бакинській консерваторії за класом фортепіано. Першу мелодію Муслім написав у 5 років. У 20 років він дуже успішно виступив на Всесвітньому фестивалі молоді та студентів у Гельсінкі. Незабаром у журналі «Вогник» вийшла стаття під заголовком «Юнак із Баку підкорює світ

Юнак закінчив Азербайджанську консерваторію і став солістом Азербайджанського театру опери і балету й паралельно продовжував виступати на концертній естраді. Муслім Магомаєв з успіхом виступав на сцені паризької «Олімпії», провів успішні гастролі в США, стажувався в міланському «Ла Скала». У 1969 році він отримав премію на фестивалі в Сопоті, а в Каннах – «Золоту платівку». З 1975 по 1989 роки Муслім Магомаєв був художнім керівником створеного ним Азербайджанського державного естрадно-симфонічного оркестру, з яким багато гастролював різними республіками. У концертному репертуарі співака було понад 600 творів (романси, класичні, естрадні та неаполітанські пісні). Муслім Магометович також став автором власних пісень (понад 20), музики до фільмів та мультфільмів, знімався у фільмах як актор.

Співак неодноразово відвідував з концертами Україну і включав у свій репертуар українські пісні, сам собі акомпанував. Одна з його найкращих композицій – «Дивлюсь я на небо». Він не просто співав цю пісню, а переживав її на сцені. Це була маленька вистава.

Муслім Магомаєв був яскравою особистістю і неординарним у своїх вчинках. Він був одружений із оперною співачкою Тамарою Синявською. Під час їхнього гучного весілля співак відчинив вікна і співав для прихильників, що зібралися внизу. Потім два місяці хворів на бронхіт. У 1998 році співак у розквіті слави пішов зі сцени, пояснивши це так: «Кожному голосу, кожному таланту Бог дав певний час і переступати його не треба». Хоча з голосом проблем не було ніколи. Муслім Магомаєв відмовлявся від виступів, займався живописом і спілкувався з шанувальниками по Інтернету.

Видатний азербайджанський співак і його чарівний голос назавжди залишилися в серцях шанувальників і в історії світового мистецтва. Його ім’ям названа одна з малих планет Сонячної системи.

В Україні в листопаді 2018 року в Трускавці відбувся Перший міжнародний конкурс професійних вокалістів пам’яті Мусліма Магомаєва. І в 2020 році в річницю народження виконавця в київському Будинку актора відбувся концерт, де звучали найкращі його пісні і народні азербайджанські танці.

Джерела:

  1. Муслім Магомаєв. Любов моя – мелодія. – Москва: Вагріус, 1999. – 317 с.
  2. https://file.liga.net/persons/myslim-magomaev – Муслім Магомаєв
  3. https://www.graniart.in.ua/muslim-magomaev-populyariziroval-ukrainskuyu-muzyku-vo-vsem-mire/ – Муслім Магомаєв
  4. https://fakty.ua/ru/380323-blagodarya-magomaevu-u-menya-v-moskve-vsegda-byl-nomer-v-samoj-sovremennoj-togda-gostinice-rossiya—igor-poklad – Спогади про Мусліма Магомаєва