7 серпня відзначатиме свій 75-ий день народження відома українська співачка Софія Ротару.

За своє творче життя національна легенда України виконала близько 400 пісень українською, молдовською, сербською, болгарською, польською, італійською, англійською, німецькою та російською мовами. Вона визнана «людиною XX століття», «кращою українською естрадною співачкою XX століття», «золотим голосом України». Виконавиця титулована найпрестижнішими державними нагородами – Почесною відзнакою Президента України, Орденом княгині Ольги, званнями Герой України та Народна артистка України.

Софія Михайлівна Ротару народилася 1947 року в селі Маршинці Чернівецької області в багатодітній родині бригадира виноградарів. Вона була другою з шести дітей. Дівчинка почала співати з першого класу, брала участь у шкільному й церковному хорах. У юності займалася в драмгуртку, співала народних пісень в художній самодіяльності, перемагаючи в районних і республіканських конкурсах. За її чарівний голос земляки називали Софію «Буковинський соловей». Дівчина закінчила Чернівецьке музичне училище. І після знайомства зі своїм майбутнім чоловіком Анатолієм Євдокименком, студентом Чернівецького університету й одночасно сурмачем у студентському естрадному оркестрі, співачка вирішує випробувати свій талант як солістка. У 1968 році Софія стала лауреаткою IX Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Софії (Болгарія), одержавши золоту медаль.

У 1971 році співачка знялася в головній ролі в музичному телефільмі про ніжну й чисту любов дівчини-горянки та донецького хлопчини «Червона рута», названому так за піснею, що звучала в картині, композитора Володимира Івасюка, з яким у співачки склалася плідна творча співпраця. Більшість пісень композитора були написані спеціально для Софії. Вони були сучасними, але разом з тим побудовані на багатонаціональному мелосі буковинців. Це було нове яскраве слово в пісенній культурі України. Пісня «Червона рута» і сьогодні є візитною карткою Софії Михайлівни.

«Червоною рутою» був названий і вокально-інструментальний ансамбль, сформований співачкою та Анатолієм Євдокименком при Чернівецькій філармонії. Зі своїм ансамблем Софія починає  виступи по всій країні. Вона створює свій унікальний стиль, що характеризується тонким і гармонійним поєднанням народного мелосу й сучасних естрадних ритмів. Її експресивна манера виконання, оптимізм і ліричність, зворушливий голос підкорили слухачів різного віку й національностей. Пісні у виконанні української співачки назавжди полонили серця слухачів («А музика звучить», «Лелека на даху», «Щастя тобі, земле моя», «Лаванда», «Водограй», «Два персні», «Пісня буде поміж нас», «Одна калина» та інші).

Незважаючи на вік, Софія Михайлівна і сьогодні має чудовий вигляд і до останнього продовжувала активну гастрольну та творчу діяльність, беручи участь у концертах і телепрограмах.

Сучасні події в Україні, пов’язані з російською агресією, гірким болем відгукуються в серцях кожного українця. Софія Ротару неодноразово висловлювалася на підтримку свого народу: «Незалежність і свобода коштують дорого – це правда, але невже вони варті того, щоб російські ракети знищували мирних жителів, дітей та руйнували міста України. Молюся за наших захисників та мир в Україні!»

Джерела:

  1. https://calendate.com.ua/person/2496 – Софія Ротару
  2. https://www.pisni.org.ua/persons/99.html – Українські виконавці. Софія Ротару
  3. https://showbiz.24tv.ua/sofiya-rotaru-vidreaguvala-raketniy-udar-po-vinnitsi_n2097417 – Українські зірки. Софія Ротару