У столиці Австрії Відні відкрилася виставка «Stand with Ukraine», у рамках якої продемонстровано роботи українських художників, де відображено біль і страждання українського народу в часи російської агресії. З початком війни змінилося життя нашого народу і змінилося українське мистецтво. Через фарби й художній світ митця мистецтво почало відображати без прикрас сучасні реальні події.

На виставці представлені проєкти трьох відомих українських художників – Остапа Ковальчука «Образи, опалені війною», Володимира Стасенка «Агнче Божий…», Володимира Козюка «Підтримай Україну». Роботи майстрів відрізняються за формою і засобами мистецької мови, однак всі вони є документальними свідченнями катастрофи світового масштабу, яку принесла в Україну російська агресія. У роботах майстрів присутні звернення до традиції християнського мистецтва іконопису та художнє осмислення сучасних фото, поєднано традиції і технології традиційного й сучасного мистецтва.

Художник Володимир Стасенко зі Львова спочатку вступив у ряди територіальної оборони, але згодом зрозумів, що як митець він зможе більше розказати про трагедію, спричинену російською навалою. Його роботи як своєрідні документальні свідчення створені на основі реальних фотографій, зроблених військовими кореспондентами та випадковими свідками про лихоліття війни. Проєкт реалізований на лляній тканині. Кольорова палітра творів обмежена білою, чорною та червоною барвами, що є символічними для України.

Художник Остап Ковальчук створював свої роботи в підвалі під Ірпенем у той час, коли росіяни вели обстріли міста. А основою, на якій намальовано картини, слугували дошки з підлоги старого зруйнованого будинку. Серію було продовжено у Львові, де до неї додалися нові сюжети. На одній із картин митця зображено козака Мамая – фольклорний образ, який здавна в Україні сприймається як символ нездоланності та оберіг народу від ворогів. Є на дошках і класичні іконописні сюжети, один з яких – Богородиця з Немовлям.

Відомий художник Володимир Козюк з Вінниччини, роботи якого виставляються в багатьох країнах світу, з початком російського масштабного вторгнення залишився у Вінниці разом із родиною і допомагав численням біженцям, поселяючи їх у своєму будинку та майстерні. Саме тоді й з’явилися його нові твори – намальовані в синьо-жовтій кольоровій гамі пейзажі з відбитками рук діток-біженців.

Виставки українських митців за кордоном – важлива справа в донесенні жорстокої правди війни через яскраву гаму почуттів іншим людям. Віримо в нашу перемогу. Все буде Україна!

Джерела:

  1. https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3542845-u-vidni-vidkrivsa-misteckij-proekt-pro-vijnu-v-ukraini.html – Мистецький проєкт про війну у Відні
  2. https://www.youtube.com/watch?v=US2DbSX57_0 – Мистецький проєкт про війну в Україні