6 липня виповнюється 135 років від дня народження визначного французького художника-авангардиста Марка Шагала.

Митець вважається провісником сюрреалізму в живописі. Художник у своїх роботах дуже природно зображував фантастичні речі. Його картини схожі на звичайні дитячі сни, у яких присутнє нестримне бажання літати. Це мрії наяву про щось невимовно прекрасне, радісне і сумне одночасно.

Марк Шагал народився 1887 року в єврейській родині в містечку Ліозно поблизу Вітебська. Він навчався мистецтву живопису у Вітебську, а згодом у Петербурзі в художній школі Бакста, та навчання не приносило бажаних результатів і задоволення. Керівник закладу висловився про Марка: «Він надзвичайно талановитий, але нехлюй і йде не тією дорогою». У 1922 році митець переїхав до Франції, де потім прожив більшу частину свого життя. У французькій столиці він познайомився з художниками і поетами-авангардистами. У роботах майстра цього періоду вже відчувається вплив П. ПікассоА. Матісса й інших, хоча вже тоді творчість М. Шагала носить печатку яскравої і неповторної індивідуальності.

Французька столиця була центром світового живопису, і там Марк несподівано для себе став відомим. Саме Париж М. Шагал вважав джерелом свого натхнення. І тут його практично оголосили одним з основоположників такого жанру живопису, як сюрреалізм. У своїх роботах митець часто відтворював теми з єврейського життя та фольклору. Крім того художник часто любив використовувати квіткові символи та образи тварин на своїх полотнах.

У 1937 році Марк Шагал отримав французьке громадянство. У 1941 році керівництво Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку запрошує художника переселитися з контрольованої нацистами Франції до США, і влітку 1941 року сім’я М. Шагала приїжджає в Нью-Йорк. 

Марк Шагал розробив декорації і костюми для балету І. Стравінського «Жар -Птиця» (1945). Його 12 вітражних стекол, що символізують сімейства Ізраїлю, були показані на виставках у Парижі та Нью-Йорку. Після цього вітражі були встановлені в медичному центрі Хадасса в Ізраїлі. Також Марк Шагал розписав дві великі фрески для театру «Метрополітен-опера» (встановлені в 1966 році). Крім того митець ілюстрував безліч книг, включаючи «Мертві душі» М. Гоголя, «Байки» Лафотена. З 1955 року почалася робота над «Біблією Шагала» – так іменують величезний цикл живописних полотен, що розкривають світ прабатьків єврейського народу в емоційно-яскравій і наївно-мудрій формі. 

У 1973 році в Ніцці було відкрито музей робіт майстра.

Джерела:

  1. Ходж А. Н. Історія мистецтва. – Харків: Фактор, 2012. – 208 с.: іл., с. 154 – 155
  2. Апчинська Н. В. Марк Шагал. Графіка. – М.: Радянський художник, 1990. – 224 с.: іл.
  3. https://jak.koshachek.com/articles/mark-krokuvav-biografija.html – Марк Шагал. Творчий шлях
  4. https://dovidka.biz.ua/mark-shagal-biografiya/ – Марк Шагал