1 липня відзначається День архітектури України!

Цей день святкується з 1995 року. Цього дня відзначаються досягнення і вручається Державна премія України в галузі архітектури. Архітектура нашої країни є однією з найбагатших скарбів світу. Вона є проявом величної краси та стриманості. Вона надихає сучасних архітекторів на нові шедеври і надає можливість майбутнім поколінням вивчати історію всього світу, адже багато відомих архітектурних пам’яток України були спроєктовані іноземними майстрами. 

В Україні налічується близько 14 тисяч пам’яток архітектури, 46 великих історичних культурних заповідників і більше 1000 об’єктів паркового мистецтва. Найбільшу кількість пам’яток архітектури можна побачити у Львові (близько 2,5 тисяч!). У 1998 році місто було внесено до світової спадщини ЮНЕСКО.

З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, російські фашисти вбивають людей, намагаються захопити нашу територію, знищують інфраструктуру й українське мистецтво. Протягом століть російська культура безупинно намагалася самостверджуватися через інші, а тому руйнувала й калічила культуру України та інших народів, які вона прагнула поневолити. Справжня мета путінської фашистської агресії – знищити будь-які прояви української ідентичності, тому українські памʼятки культури – під особливим прицілом окупантів. Загалом в Україні пошкоджено або повністю знищено понад 150 різних пам’яток та об’єктів культури.

Бомбардування зазнав майдан Свободи в Харкові. Це центральна площа міста, що займає 6-е місце за величиною в Європі та 12-е у світі. Архітектура сучасного Харкова еклектична, поєднує забудови ХІХ століття, пам’ятки конструктивізму та новобудови. Під час Другої світової війни місто майже повністю було знищене, тому більшість наявних архітектурних рішень створені після 50-х років. На сьогодні російськими окупантами знищено понад 30 % архітектури міста.

Наприкінці лютого російські окупаційні війська зайняли садибу Лизогубів на Чернігівщині. Будівля була пограбована й пошкоджена. Перед цим на територію парку влучив снаряд. Садиба Лизогубів  музей-маєток, пам’ятка національного значення. Лизогуби дворянський козацько-старшинський рід, відомий з другої половини 17 століття.

Російські війська, відступаючи з Тростянця Сумської області спалили Будинок управителя маєтками Кеніга, пам’ятку архітектури національного значення. У садибі розміщувалися 3 музеї: центральний корпус слугував картинною галереєю, у лівому крилі знаходився Музей шоколаду, у правому – Краєзнавчий музей. Зараз об’єкт потребує детальної експертизи на предмет можливості відновлення. Почесний консул Азербайджану в Україні уже висловив готовність азербайджанської сторони допомагати у відновленні об’єкту.

Унаслідок обстрілів Дніпра 11 березня постраждав Дніпровський будинок органної та камерної музики. Це пам’ятка архітектури національного значення, збудована на початку ХХ сторіччя.

16 березня російська бомба влучила в Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі, де переховувалися понад тисяча людей. Театр збудували в 1956-1960 роках, він є пам’яткою архітектури, історії та монументального мистецтва – і тепер повністю зруйнований. Обірвано багато людських життів.

У березні були пошкоджені будівлі музею-заповідника«Садиба Попова» у Василівці Запорізької області. Комплекс був збудований у ХІХ сторіччі в мавританському, неоготичному та неороманському стилях. Російські варвари пограбували установу та розбили частину вікон – вкрали навіть мармурові унітази.

Зазнали значних пошкоджень Харківський художній музей, Історико-краєзнавчий музей у селі Іванків на Київщині, де, зокрема, зберігалися роботи художниці Марії Примаченко. Пошкоджена Обласна юнацька бібліотека в Чернігові будівля в неоготичному стилі, зведена наприкінці ХІХ сторіччя. Тут знаходилися Музей старожитностей Василя Тарновського, де зберігалися предмети доби козацтва та особисті речі Тараса Шевченка.

Ми пам’ятаємо і не пробачимо. Наша культура – наша духовність і наша внутрішня сила. Ми любимо свою землю, знаємо свою історію й пишаємося нашими великими людьми. Ми вільні й непереможні!

Джерела:

  1. Прибєга (Лучанський) Л. В. Шедеври архітектури України. – К.: Мистецтво, 2017. – 224 с.: іл.
  2. https://life.nv.ua/lifestyle/den-arhitektury-ukrainy-2020-samye-krasivye-zdaniya-50096501.html – День архітектури України. Знакові будівлі країни
  3. https://birdinflight.com/uk/architectura-uk/20220317-great-russian-destruction.html – Велике російське руйнівництво