29 червня святкує своє 75-річчя відомий український кінорежисер, сценарист, актор Михайло Іллєнко! Михайло Герасимович – Заслужений діяч мистецтв України і лауреат Державної премії імені Олександра Довженка.

Михайло Іллєнко народився 1947 року в Москві. Закінчив Всесоюзний державний інститут кінематографії і з 1973 року працював на Київській кіностудії ім. О. Довженка. У кіно актор дебютував невеликою роллю у фільмі «Вечір напередодні Івана Купала» (1968), після чого знявся в картині «Білий птах з чорною ознакою» (1970). У 1975 році Михайло Герасимович вирішив спробувати себе в ролі режисера, знявши фільм «Там вдалині, за річкою». Серед інших робіт режисера такі фільми, як «Школа», «Кожен мисливець бажає знати …», «Фучжоу 1» та «Фучжоу 2» (приз на Міжнародному кінофестивалі в Белграді (1999)), «Сьомий маршрут», «Той хто пройшов крізь вогонь» (стрічка отримала головну нагороду 3-го Міжнародного київського кінофестивалю) та інш.

Михайло Іллєнко веде широку мистецьку роботу. З 1997 року він виступає організатором українського кінофестивалю «Відкрита ніч», який активно залучає до культурного контексту українського кіновиробника, висвітлює його досягнення і проблеми. Фестиваль відображає стан українського кіно після здобуття незалежності України. Український кінорежисер – автор проєкту «Дивись українське – твори своє майбутнє!» Митець упевнений, що більша частина внесків кіно, які врізаються в пам’ять глядача, це все ж таки формула: «Ми – для нас – про себе». І проєкт «Дивись українське» підтримує саме таку формулу.

З 2000 року режисер – декан кінофакультету Київського університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого. Михайло Герасимович має багато життєвих і творчих планів. Він завжди відкритий до всього цікавого й нового. Так, у 2009 році митець взяв участь у першому етапі навколосвітньої подорожі на яхті «Купава».

У березні 2022 року під час російського вторгнення в Україну Михайло Іллєнко долучився до лав територіальної оборони. І в березні відбулася прем’єра нового фільму режисера «Толока», зйомки якого затягнулися на довгі 7 років. «Толока» – це кінолегенда, злиття смислів та образів, поєднання нашої історії та сьогодення. Ця стрічка мала кілька допрем’єрних показів за кордоном, зокрема на Днях українського кіно в Стамбулі. А першими, за наполяганням самого режисера, картину побачили захисники нашої Вітчизни та мешканці прифронтових територій на сході України. Сюжет фільму заснований на баладі Тараса Шевченка про дівчину Катерину, у яку закохалися троє козаків. Вона ж між них не обирала – довірила вибір долі: хто врятує з полону її брата, той і стане чоловіком. Завдання виявилося складним – і двоє з трьох козаків загинули. А один виконав завдання, та брат Катерини виявився її коханим…

Новий фільм Михайла Іллєнка, заснований на баладі Кобзаря, – ніби притча про долю України та життя нашої нації, що за найскладніших обставин намагається боротися й не втрачати віру.

Джерела:

  1. Тримбач, Сергій Васильович. Кіно народжене Україною. Альбом антології українського кіно. – К.: Саміт-книга, 2019. – 384 с.: іл., с. 327-377
  2. Л. Брюховецька. Приховані фільми. Українське кіно 1990-х – К.: Видавництво “АртЕк”. – 2003. – 384 с., с. 294 – 300
  3. https://academia.gov.ua/illienko-mikhaylo-gerasimovich/ – Іллєнко Михайло Герасимович
  4. https://kino-teatr.ua/uk/person/llnko-mihaylo-4394.phtml – Кіно-театр. Михайло Іллєнко