17 червня виповнюється 140 років від дня народження відомого на весь світ композитора й диригента українського козацького походження Ігоря Стравінського!

Ігор Стравінський увійшов у світову музичну культуру як представник модернізму. Значну частину своїх творів композитор писав на українській землі, а їхні джерела знаходив в українському фольклорі. Райським куточком для своєї творчості митець називав містечко Устилуг на Волині. Сюди він приїжджав до родини і тут зустрів своє перше  кохання.

Ігор Федорович Стравінський народився 1882 року неподалік від Петербурга. Рід Стравінських має родові зв’язки з гетьманом Іваном Сулимою, і представники роду мали подвійне прізвище – Сулима-Стравінські. Батько композитора був співаком, виступав на сценах Київського оперного театру та Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі. Мати композитора була киянкою, чудовою піаністкою і співачкою. Ігор навчався на юридичному факультеті Петербурзького університету, та долю свою пов’язав із музикою. Кілька років він брав уроки композиції у М. Римського-Корсакова, а потім почав писати і свої перші значні твори. З-під пера композитора народилися балети й опери, оркестрові й фортепіанні твори.

У 1906 році Ігор Стравінський одружився зі своєю двоюрідною сестрою, випускницею Київського інституту шляхетних дівчат Катериною Носенко. У подружжя було четверо дітей. У 1909 році Ігор Федорович познайомився з імпресаріо Сергієм Дягілевим і згодом на його замовлення написав низку балетів, які були поставлені в Парижі. Також композитор написав опери «Мавра», «Пригоди гульвіси», «Цар Едип», «Персефона» та інш. Щоліта впродовж 1907 – 1914 років митець приїжджав у родовий маєток на Волині – у містечко Устилуг. Чарівна українська природа і звичаї нашого народу чарували й надихали на творчість. Тут композитор створив свої блискучі балети «Жар-птиця», «Петрушка», «Весна священна», які принесли йому світову славу. В Устилузі Ігор Стравінський розробив проєкт, за яким на околицях міста був побудований його власний дім на зразок швейцарського шале. Разом з братом композитор посадив поруч липову алею, яка й нині милує око відвідувачів музею композитора і вихованців музичної школи, розміщеної в його будинку.

У музиці Ігор Стравінський виступив новатором. Його твори були сміливими й оригінальними в звучанні й постановці, і не завжди публіка це розуміла й схвалювала. Так, його балет «Весна священна» у 1913 році в паризькому театрі наробив чимало галасу. Глядачі під час прем’єри розділилися на два табори: одні вітали оригінальну постановку, а інші були обурені неоднозначним танцем і сміливою музикою. Люди свистіли, паплюжили артистів і композитора, кричали, сміялися. С. Дягілев, щоб втихомирити публіку, кілька разів вимикав світло в залі, але це не допомогло і виставу перервали. Довелося чекати роки, поки глядач зрозуміє «Весну священну».

З 1910 року Ігор Стравінський з сім’єю виїхав за кордон. Спочатку родина оселилася в Швейцарії. Тут значною роботою композитора стала «Історія солдата», поставлена на сцені Женевської опери. Згодом родина переїхала до Франції, а в 1939 році – до Америки. Композитор прийняв американське громадянство, вів широку концертну діяльність і читав лекції в Гарвардському університеті. Ігорю Стравінському приписують таємничий любовний роман із Коко Шанель. 37-літня Мадам Елегантність відчула таке натхнення, що винайшла свої знамениті «Шанель № 5» і подарувала їх дружині композитора. Коли родина митця була в матеріальній скруті, Коко віддала їм свою віллу і два роки утримувала їх, а пізніше, упродовж 13 років, день у день відправляла чималу суму на підтримку творчості І. Стравінського.

На честь видатного композитора названий кратер на Меркурії, фонтан на площі Стравінського перед Центром Жоржа Помпіду в Парижі. А в Луцьку з 2005 року проводився щорічний музичний фестиваль імені Ігоря Стравінського.

Джерела:

  1. Стравінський І. Хроніка. Поетика. – М.: «Російська енциклопедія», 2004. – 368 с.
  2. Ярустовський Б. М. Ігор Стравінський. – М.: Радянський композитор, 1963. – 295 с.
  3. https://uain.press/blogs/igor-stravynskyj-melodiya-yedyne-shho-perezhylo-vsi-muzychni-epohy-1268834 – Ігор Стравінський
  4. https://uamodna.com/articles/denj-pam-yati-igorya-stravinsjkogo/ – Ігор Стравінський: Музика, парфуми, кохання