23 квітня в Італії відкрилася головна у світі виставка сучасного мистецтва Венеційська бієнале, яку за важливістю порівнюють з Олімпійськими іграми. Міжнародна виставка триватиме до 27 листопада. На бієнале представлені і роботи українських митців.

Венеційська бієнале проходить, за рідкісними винятками, раз на два роки. Але попередня була в 2019 році – через пандемію коронавірусу її перенесли з 2021 року на 2022-й. Цього року основний проєкт Венеційської бієнале вперше курирує італійка – мистецтвознавець Чечілія Алемані, яка нині переважно проживає в Нью-Йорку. За всю 127-річну історію артфестивалю в місті це п’ята жінка, яка стала мистецьким керівником його центральної виставки.

На виставці представлено і Український павільйон – це можливість показати на міжнародному майданчику нашу національну унікальність і вчергове заявити про себе світові. У рамках офіційної програми 59-ї Венеційської бієнале відкрилася виставка «Це Україна: Захищаючи свободу». У її першій частині представлені монументальні роботи трьох художників, які продовжують жити та працювати в Україні – Євгенії Білорусець, Лесі Хоменко та Микити Кадану. Крім того, тут експонуються твори визнаних класиків – Тетяни Яблонської, Марії Приймаченко та Стефана Медицького.

Центральною частиною Українського павільйону став проєкт «Фонтан виснаження. Висока вода» відомого харківського художника, класика українського сучасного мистецтва Павла Макова. Митцю вдалося евакуюватися з Харкова, де йому довелося із сім’єю ховатися від бомбардувань у підвалі. У світі художника знають насамперед як першокласного графіка з візуально насиченими роботами. На бієнале представлена його кінетична скульптура, діючий фонтан, у якому вода поступово спадає, а не б’є вгору, символізуючи виснаження ресурсів і людства.

Також 20 квітня відбулася презентація виставки відомої української художниці Жанни Кадирової «Паляниця». На виставці представлені її нові роботи, присвячені нинішній ситуації в Україні. Візитівкою мисткині стали оригінальні скульптури з бетону та керамічної плитки, роботи з каміння, а також графіка. Люди, що проходять повз виставку Жанни Кадирової, можуть почути звуки повітряної тривоги – це частина інсталяції художниці.

Російський павільйон на Венеційській бієнале 2022 не працює. Російські митці, запрошені на виставку, скасували свою участь у проєкті: «Немає місця мистецтву, коли мирні громадяни гинуть під ракетним вогнем, коли громадяни України ховаються у сховищах, а протестуючих росіян змушують мовчати», – написали художники.

Джерела:

  1. https://www.afisha.it/cultura/holos-ukrainskykh-myttsiv-na-venetsijskij-biienale-2022/ – Голос українських митців на Венеційській бієнале 2022
  2. https://www.dw.com/ru/kak-venecianskaja-biennale-reagiruet-na-vojnu-v-ukraine/a-61563136 – Венеційська бієнале