30 квітня на 84-ому році життя в Бучі померла відома художниця-шістдесятниця Любов Панченко.

Мисткиня – художниця-модельєрка, почесна громадянка міста Бучі, лауреатка Премії ім. Василя Стуса, членкиня Союзу українок. Творчість Любові Панченко припала на час радянської відлиги. Через яскраво виражений український колорит мисткиню переслідували, а її роботи замовчували. Міцну українську душу не змогли зламати в КДБ, але художниця дуже потерпала під час нової російської навали – постраждав її будинок, вона голодувала. І слабкий організм не витримав.

Любов Панченко народилася 2 лютого 1938 року в селі Яблунька, що зараз є одним із районів Бучі. Батьки ніколи не схвалювали її захоплення малюванням. Дівчинку навіть били по руках, якщо вона бралася за олівець, а коли дівчина вчилася в училищі прикладного мистецтва, рідні їй не допомагали матеріально. Вивчившись, мисткиня працювала в Республіканському будинку моделей. Вона створила серію акварелей, моделі одягу, зразки вишивок, графічні заставки до книжок, живописні полотна. Схеми розроблених Любов’ю вишивок друкував головний жіночий журнал тодішньої України «Радянська жінка», а потім ці візерунки копіювали майстрині по всій республіці!

В усіх творах мисткині, незалежно від техніки виконання, присутні українські мотиви. Художниця добре знала народне мистецтво і спиралася на нього у власній роботі. Зокрема, вплітала національні орнаменти в малюнки і в дизайн одягу.

У важкі радянські часи Любов Панченко завжди відстоювала українську мову і культуру. Вона розписувала писанки, вишивала національні строї для хорів, збирала гроші для допомоги політв’язням, що відбували покарання «за антирадянську агітацію та пропаганду». За участі мисткині в Києві відродилася традиція різдвяного колядування та вертепу.

Усю свою творчу спадщину Любов Панченко передала до Музею шістдесятництва в Києві, де можна нині ознайомитися й насолодитися роботами видатної українки.

Український народ з його величною незламною душею не здолати! Україна переможе. Її культура, мова, пісня сяятимуть у віках!

Джерела:

  1. https://zaxid.net/hudozhnitsya_lyubov_panchenko_z_buchi_pomerla_pislya_rosiyskoyi_okupatsiyi_n1541990 – Художниця Любов Панченко з Бучі
  2. https://treasures.ui.org.ua/panchenko_ua – Її душа – у полотнах. Любов Панченко