26 квітня виповнюється 170 років від дня народження українського механіка-винахідника в галузі кіно Йосипа Тимченка!

Усім добре відомо, що винахідниками кінематографу є брати Луї та Огюст Люм’єр. 28 грудня 1895 року в Grand Café на бульварі Капуцинів у Парижі відбувся перший у світі кіносеанс, який брати і організували. Та за 2 роки до першої демонстрації кінофільмів братами Люм’єр український винахідник Йосип Тимченко вже влаштовував подібні кіносеанси в Одесі. У листопаді 1893 року в одеському готелі «Франція» відбулася публічна демонстрація двох кінофільмів, знятих пристроєм «кінескоп» Йосипа Тимченка на Одеському іподромі: «Вершник» та «Метальник списа».

Йосип Андрійович Тимченко народився 1852 року в селі Окіп на Харківщині в родині селянина-кріпака. Маючи хист до механіки, навчався в механічних майстернях Харківського університету. У 1874 році з дружиною приїхав до Одеси – і вже за кілька років прославив себе на все місто, подарувавши імператорові Олександру II електричний хронометр власної конструкції. Імператор у відповідь подарував талановитому винахідникові власний золотий годинник із гербом. З 1880 року Йосип Тимченко вже керував механічними майстернями Новоросійського університету в Одесі і був головним механіком навчального закладу.

Український механік – автор багатьох оригінальних винаходів, передусім автоматичних метеорологічних, фізичних і астрономічних приладів, деякі з яких неодноразово були відзначені золотими та срібними медалями на світових виставках. Сконструйований Йосипом Тимченком разом із приятелем – інженером Михайлом Фрейденбергом перший у світі кіноапарат, названий «кінетоскопом», використовував не кіноплівку, а дискову фотопластинку. Демонстрація фільмів за допомогою кіноапарата в одеському готелі «Франція» з успіхом тривала майже 2 тижні, а преса описувала це диво тодішньої техніки як «художню виставку живих фотографій, що рухаються за допомогою електричної машини». Це був революційний винахід, який винахідники, на жаль, так і не запатентували. Проте якби Йосип Тимченко поставився до свого геніального пристрою з погляду мистецтва, а не тільки науки, батьківщиною кінематографу могла б стати зовсім не Франція…

Також український винахідник розробляв устаткування для лабораторій, обсерваторії Одеського університету, сконструював автоматичну телефонну станцію, хірургічні інструменти для операцій на очах. 40 років плідної роботи в університеті, медалі й нагороди на міжнародних виставках – і злидні в кінці життя! Колишній кріпак звернувся до радянського уряду з проханням повернути йому власний дім і майстерню, та робітничо-селянська влада відмовила «буржуєві».

До речі, російська влада намагалася вкрасти у нас ім’я видатного механіка, називаючи до сьогодні Йосипа Тимченка «великим російським винахідником»! До того ж сконструйований ним кінетоскоп і нині зберігається в сховищах політехнічного музею в москві, як артефакт, що мав би засвідчувати досягнення «російської технічної думки». А насправді це в котре підтверджує злодійську ментальність російських ординців.

Українська нація упродовж історії створила багато величних постатей. Ми – сильні, мудрі й непереможні! Усе буде Україна!

Джерела:

  1. https://dojo.ua/josyp-tymchenko-vynakhidnyk-i-zabutyj-pioner-kinematohrafa/ – Йосип Тимченко: винахідник і забутий піонер кінематографу
  2. https://uamodna.com/articles/yosyp-tymchenko/ – Йосип Тимченко
  3. https://usmg.com.ua/ukrainets-shcho-vyperedyv-brativ-lium%CA%BCier/ – Українець, що випередив братів Люм’єр