14 березня виповнюється 150 років від дня народження українського художника-постімпресіоніста Олекси Новаківського.

Олекса Новаківський – то ціла епоха в українському малярстві кінця ХІХ – початку XX століття. Митець був справжнім народним художником, і йому випало творити так, щоб пробуджувати у виснажених важкою недолею земляків-галичан високий дух українства.

Олекса Новаківський народився 1872 року в с. Слободо-Ободівка на Вінниччині. Мистецьку освіту здобув, навчаючись в Одесі в художника-декоратора Ф. Клименка та в Краківській академії красних мистецтв, яку закінчив із золотою медаллю. Живописна манера митця сформувалася на творчому засвоєнні принципів імпресіонізму.

У 1911 році в Кракові відбулася перша персональна виставка художника, на якій було представлено понад 100 його робіт і яка принесла митцю широку популярність. Цю виставку відвідав митрополит Львівської Унії Андрей Шептицький – великий меценат у галузі культури. Владика був так вражений творчістю Олекси, що запросив його переїхати до Львова, щоб продовжити творити на ниві українського мистецтва.

У 1913 році художник переїхав до Львова і завоював собі галицьку публіку неподільно. Елементи Заходу і Сходу, визначальні для культури Львова, були близькими й самому Олексі Новаківському і реалізовувалися в його творчості в символічні та алегоричні образи, в експресію кольору. Його краківський «Автопортрет», портрет дружини («Моя муза»), низка триптихів та кільканадцять пейзажів забезпечили митцю належне місце в історії українського мистецтва.

Олекса Новаківський, крім творчої роботи, займався і педагогічною діяльністю. У 1923 році він заснував у Львові мистецьку школу, що стала відомим осередком малярської культури в Західній Україні. У 1924-1925 роках митець очолював факультет мистецтва Львівського (таємного) українського університету.

У Львові нині діє художньо-меморіальний музей художника. Його іменем названо одну з вулиць міста.

Джерела:

  1. http://uartlib.org/ukrayinski-hudozhniki/novakivskiy-oleksa/ – Українські художники. Олекса Новаківський
  2. https://sverediuk.com.ua/oleksa-novakivskiy-ukrayinskiy-zhivopisets/ – Олекса Новаківський – український живописець
  3. http://www.kray.org.ua/973/postati/oleksa-novakivskiy-hudozhnik-podaro/ – Новаківський Олекса