24 лютого виповнюється 105 років від дня народження відомої української художниці Тетяни Яблонської!

За роки своєї творчої діяльності мисткині вдалося багато сказати світові про Україну, про красу її природи, про характер українців, їхній оптимізм, любов до життя і краси. Цей творчий посил почули в усьому світі: у 1997 році ЮНЕСКО назвало Тетяну Яблонську художником року, а в 2000 році Міжнародний біографічний центр у Кембриджі удостоїв Тетяну Нилівну звання «Жінка року».

Тетяна Нилівна Яблонська народилася в 1917 році в місті Смоленську. Мати була викладачкою французької, батько – художником, графіком і навчав малюванню трьох своїх дітей. У 1928 році батьки вирішили шукати порятунок від більшовицької влади і намагалися таємно виїхати до Польщі. Та їхній план не вдався – на певний час родина змушена була осісти в Луганську. Після школи Тетяна навчалася в Київському державному художньому інституті на факультеті живопису. Її викладачем був визначний український художник-реформатор Федір Кричевський. У 1940 році в інституті відкрилася експозиція Тетяниних робіт – це була перша в історії інституту персональна студентська виставка!

Тетяну Яблонську називали «обличчям України». Багатьом відомі її роботи «Над Дніпром», «Юність», «У парку», «Весілля», пейзажі Києва. Чимала частина творчого життя художниці припала на часи, коли єдиним дозволеним напрямом у мистецтві був соцреалізм. Та великий талант наполегливо шукав нових форм, колористики, нового творчого осмислення навколишнього світу. Художницю не полишало натхнення експериментувати, виражаючи себе в різних художніх стилях. У творчості мисткині знайшли відображення реалізм, імпресіонізм, примітивізм. У повоєнні роки Т. Яблонська викладала в Київському художньому інституті, була професором. У 1951-58 роках була прийнята в лави депутатів Верховної Ради УРСР, а також входила до складу Правління Спілки художників України та СРСР.

Улітку 1948 року Тетяна Яблонська як викладачка інституту повезла на практику своїх студентів у село Летаву Кам’янець-Подільської області. Вибір був не випадковим – колгосп ім. Леніна в 1947 році здивував усю країну неймовірними врожаями зернових та буряка. Досягнення летавчан були щедро відзначені державою. Тетяна зробила чимало замальовок у цьому селі, з яких написала чотириметрову картину «Хліб». Ця робота – одна з найвизначніших у творчому доробку мисткині. Те, що дія відбувається саме в Україні, підкреслено написами на мішках і плакатах українською мовою, а також елементами національного українського одягу на робітницях. Та ця картина не має вигляд пропагандистського плакату, а навпаки, в ній вражає тепло та радість життя. За цю роботу Т. Яблонська отримала свою першу  Державну премію СРСР і не лише всесоюзне визнання, а й бронзову медаль Всесвітньої виставки у Брюсселі (1958 р.).

Ще одним кардинальним поворотом у мистецтві Т. Яблонської стала поїздка до Італії в 1972 році. Зачарована роботами італійських художників – їхнім гуманізмом, ідеями добра, благородства, їхнім захопленням перед красою навколишнього світу – Т. Яблонська пише низку колористично вишуканих етюдів. Чи не найвідоміший з-поміж них – «Вечір. Стара Флоренція».

Ще за життя творчість Тетяни Яблонської була відзначена всіма можливими нагородами й преміями на той час. Вона була двічі лауреаткою Сталінської премії, двічі була відзначена державною премією СРСР. У 1998 році отримала премію ім. Т. Шевченка, а в 2001 році отримала звання Героя України.

Будучи важко хворою, художниця навчилася вправно малювати лівою рукою і щодня створювала по два малюнки. Останній намалювала зранку 17 червня 2005 року, у день, коли пішла з життя.

Джерела:

  1. Тетяна Яблонська: Живопис. Графіка: Альбом / Авт.-упоряд. І. Бугаєнко. – К.: Мистецтво, 1991. – 176 с.: іл.
  2. https://cbs.km.ua/index.php?dep=1&dep_up=120&dep_cur=413 – Тетяна Яблонська. Художниця, яку назавжди полонило Поділля
  3. https://dovidka.biz.ua/tetyana-yablonska-korotka-biografiya/ – Тетяна Яблонська
  4. https://uamodna.com/articles/sjogodni-100-rokiv-vid-dnya-narodzhennya-vidomoyi-hudozhnyci-tetyany-yablonsjkoyi/ – Відома художниця Тетяна Яблонська