Світова література знає чимало красивих, але трагічних історій кохання, з-поміж яких вирізняється одна, яку називають сумною на світлі – історія двох веронських закоханих Ромео і Джульєтти. Однією з найяскравіших музичних інтерпретацій цієї історії за весь час її існування є балет Сергія Прокоф’єва «Ромео і Джульєтта». Композитору вдалося «перенести» в балетну партитуру всю складну тканину шекспірівської драми.

Однойменна трагедія В. Шекспіра була створена ще в 1595 році. У її основі лежать реальні події –  нещасна історія кохання двох підлітків з ворогуючих шляхетних родин трапилася на самому початку XIII століття. Багато композиторів на основі шекспірівського твору створили свої шедеври: Ш. Гуно, Г. Берліоз, П. Чайковський та ін. Повернувшись у 1933 році із закордонної поїздки, Сергій Прокоф’єв також звернувся до трагедії. Балет Сергія Прокоф’єва був написаний 1936 року у співпраці з режисером Сергієм Радловим і драматургом Адріаном Піотровським, якого 1937 року було розстріляно.

Сюжет вистави розгортається в середньовічній Італії. Між двома іменитими веронськими сім’ями Монтеккі й Капулетті ось уже багато років триває ворожнеча. Але перед справжніми почуттями немає ніяких кордонів: двоє молодих людей з ворогуючих сімей закохуються одне в одного. І ніщо не може їм завадити: ні сварки й кровопролиття, ні майбутнє весілля Джульєтти з Парісом. Намагаючись уникнути ненависного заміжжя, Джульєтта звертається за допомогою до священника, який пропонує їй хитрий план: дівчина вип’є зілля і зануриться в глибокий сон, який усі приймуть за смерть. Знати правду буде тільки Ромео і прийде за своєю коханою. Та юнак, так і не дізнавшись правди, випиває отруту біля дівчини, а Джульєтта, прокинувшись і побачивши бездиханне тіло коханого, вбиває себе його кинджалом.

Початкова редакція балету, створена С. Прокоф’євим, відрізнялася від літературної основи щасливим кінцем. Проте після виходу в 1936 році статей «Сумбур замість музики» і «Балетна фальш», у яких було засуджено театральні твори Д. Шостаковича, автори змінили кінцівку відповідно до трагедії Шекспіра. Прем’єра «Ромео і Джульєтти» відбулася 1938 року в Брно (Чехія) і була дуже тепло зустрінута публікою. Що ж стосується СРСР, то тут прем’єру «нетанцювального» балету відкладали та забороняли 4 роки. Уперше він пройшов на сцені Ленінградського театру опери та балету в 1940 році. Новаторська музика С. Прокоф’єва викликала з боку артистів та музикантів справжній опір, тож після дискусій композитор дописав кілька нових танців та драматичних епізодів. Новий балет значно відрізнявся від того, який ставили у Брно. Головну роль виконала Галина Уланова, за що була нагороджена Сталінською премією.

Згодом балет здобув світову славу. Його ставили в найбільших європейських театрах – Опера де Парі, міланському Ла Скала, Лондонському Королівському театрі в Ковент-Гардені – і всюди він мав величезний успіх.  У 2008 році в Нью-Йорку була вперше представлена первісна версія балету – хореограф Марк Морріс повернув повністю склад, структуру і, найголовніше, щасливий фінал партитури. Після успішної прем’єри ця версія була поставлена ​​в найбільших містах Європи.

Прем’єра «Ромео і Джульєтти» на київській сцені відбулася 3 листопада 1971 року. У 1991 році, в ювілейний рік Сергія Прокоф’єва, київську постановку балету рішенням ЮНЕСКО було визнано кращою інтерпретацією цього твору і нагороджено медаллю.

У 1954 році балет був екранізований. Режисер Л. Арнштам і хореограф Л. Лаврівський зняли кінострічку в Криму, що отримала приз на Каннському кінофестивалі. Роль Джульєтти у фільмі виконала Галина Уланова, Ромео Юрій Жданов.  

Джерела:

  1. С. С. Прокоф’єв. – Москва: “Музика”, 1990. – 159 с., іл.
  2. Н. П. Савкіна. Сергій Сергійович Прокоф’єв. – Москва: “Музика”, 1982. – 141 с., іл.
  3. https://499c.ru/uk/kogda-prokofev-napisal-romeo-i-dzhuletta-istoriya-sozdaniya-baleta/ – Історія створення балету «Ромео і Джульєтта»
  4. https://www.culture.ru/materials/163654/balet-romeo-i-dzhuletta-sergeya-prokofeva-bolshaya-drama-i-schastlivyi-final – Балет «Ромео і Джульєтта» Сергія Прокоф’єва. Велика драма й щасливий фінал
  5. http://bukvar.su/kultura-i-iskusstvo/149473-Balet-Romeo-i-Dzhul-etta-S-S-Prokof-eva.html – Балет «Ромео і Джульєтта» Сергія Прокоф’єва