Сьогодні  виповнюється 170 років від дня народження Катерини Скаржинської – жінки, яка поклала все своє життя на вівтар науки й благодійності. Меценатка стала фундаторкою першого загальнодоступного приватного краєзнавчого музею Лівобережної України. 

Катерина Миколаївна фон Райзер народилася 1852 року в місті Лубни, на Полтавщині, в родині великого землевласника. По батьківській лінії походила зі старовинного дворянського роду німецького походження, представники якого перебралися до Російської імперії у XVII столітті. Дівчина здобула домашнє виховання, мала доступ до великої батьківської бібліотеки, опанувала французьку та німецьку мови. У 10 років, після смерті батька, Катерина з матір’ю і бабусею перебралася в родовий маєток у Тверській губернії. На зимовий час вона виїжджала до Москви та Санкт-Петербургу, де навчалася у найкращих професорів. Бабуся Варвара, у минулому фрейліна російських імператорів, прагнула бачити внучку також при царському дворі. Утім Катерина вже в 12 років вирішила присвятити своє життя допомозі бідним.

Першу свою благодійну справу Катерина Скаржинська зробила в 14 років, відкривши в селі Нікольському Тверської губернії народне училище, де викладала спеціально запрошена з Петербурга вчителька. А через кілька років у Нікольському відкрилася ще й народна лікарня – теж завдяки її зусиллям. 1869 року Катерина одружилася з великим землевласником і кіннозаводчиком, майбутнім генерал-майором Миколою Скаржинським. У подружжя народилося п’ятеро дітей. Чоловік надихнув Катерину продовжити навчання. Тож вона здобула екстерном освіту в жіночій гімназії в Лубнах, а потім навчалася на Бестужевських вищих курсах у Петербурзі.

1879 року сім’я повернулася в Україну, на Полтавщину. Катерина захопилася колекціонуванням пам’яток місцевої старовини, фінансово підтримувала археологічні дослідження краю і сама брала участь в окремих розкопках. На основі зібраних матеріалів у 1880-ті роки меценатка заснувала за активної участі відомого лубенського археолога Ф. Камінського у своєму маєтку в с. Круглик приватний музей, вхід до якого був безкоштовним. До складу зібрання, що налічувало близько 20 тисяч одиниць зберігання, входили цінні археологічні, етнографічні, нумізматичні, природничі колекції, збірка козацьких старожитностей, автографи видатних історичних осіб, стародруки та ін. Дивовижною була колекція українських писанок з різних губерній. Більшість з них була розписана народними майстринями, кілька були зроблені в монастирях. 1898 року колекція великодніх яєць нараховувала 2123 одиниці.

Якщо на початку музейна колекція містилася в житловому будинку Скаржинських, то вже 1885 року розширилася до двоповерхової будівлі з просторим вестибюлем та шістьма виставковими залами, поєднаними з парком та оранжереями. Також у с. Круглик Катерина заснувала народну школу, бібліотеку, аматорський український театр. Ім’я видатної меценатки було внесено до списків найвизначніших уродженців дворянського стану Полтавської губернії. Після смерті чоловіка Катерина передала безцінну колекцію в дар Природничо-історичному музею Полтавського губернського земства, що був реорганізований у Полтавський краєзнавчий музей.

1905 року меценатка виїхала до Італії, згодом до Швейцарії, де оселилася в Лозанні. За кордоном вона продовжувала займатися доброчинністю: матеріально підтримувала політемігрантів, утримувала притулок для співвітчизників, відкрила друкарні в Парижі, Брюсселі та Лондоні, у Давосі видавала літературно-науковий журнал «За кордоном». Після початку Першої світової війни К. Скаржинська повернулася до України. Її устремлінь Радянська влада не оцінила. Меценатка померла на 80-ому році життя в цілковитих злиднях і всіма забута 1932 року.

Добра справа, розпочата Катериною Скаржинською, продовжує жити. Під час Другої світової її музейна колекція зазнала значних втрат, але та частка, що залишилася, і досі має величезну історичну цінність: укази та маніфести російських царів, універсали гетьманів України Івана Мазепи, Данила Апостола, листи відомих українських поетів та вчених. За її малюнками й досі розписують писанки.

Джерела:

  1. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3182040-katerina-skarzinska-selanska-rozradnica.html – Катерина Скаржинська. Селянська розрадниця
  2. https://povaha.org.ua/doslidnytsya-i-metsenatka-kateryna-skarzhynska-zhyttya-nache-ruh-proty-vitru/ – Дослідниця і меценатка Катерина Скаржинська: Життя – наче рух проти вітру
  3. http://www.nbuv.gov.ua/node/4656 – Катерина Скаржинська