Опера французького композитора Жоржа Бізе «Кармен» є однією з найбільш популярних опер у світі. У наш час вона входить до репертуару всіх оперних театрів і звучить різними мовами, навіть японською. Її популярність – у багатстві чудових мелодій. Адже в музиці автор з великою майстерністю відтворив національний іспанський колорит.

За основу музичного твору був узятий сюжет новели Проспера Меріме  «Кармен», опублікованої у 1845 році. Лібрето написали Анрі Мельяк та Людовік Галеві. Музика, створена Ж. Бізе, поєднувала чутливість, запал і сильний аромат іспанського фольклору, почасти справжнього і почасти твореного, і мала дати насолоду глядачеві з будь-яким смаком.

Дія в опері відбувається в Іспанії близько 1820 року. Головна героїня – горда, волелюбна циганка на ім’я Кармен. Якось вона посварилася з іншою працівницею цигаркової фабрики, за що була відправлена ​​до в’язниці. Дорогою Кармен втекла за допомогою капрала Хосе, через що нещасного самого відправили до в’язниці. Дон Хосе закохався в красиву дівчину. Заради прекрасної циганки він покинув свою наречену і зв’язався з контрабандистами. Та Кармен охолола до чоловіка. Натомість покохала Ескамільйо, сміливого тореадора. Дон Хосе присягнувся вбити зрадливу Кармен – і дотримав свого слова.

Прем’єра опери відбулася в Парижі в театрі «Опера-комік» 23 березня 1875 року. За збігом обставин саме в цей день було офіційно оголошено про нагородження Ж. Бізе Орденом почесного легіону. На той час цей театр вважався інстанцією для людей забезпечених. Часто сюди представники вищого стану приводили дітей, сподіваючись знайти їм відповідну партію. А тут на них чекав сюрприз! До уваги поважної публіки були представлені яскраві пристрасті, солдати, циганки, контрабандисти та прості робітниці. До того ж пристрасті скінчилися вбивством! Шокована публіка влаштувала справжній скандал. Творців геніального твору звинуватили в моральній розбещеності. Усі журналісти накинулися на Жоржа Бізе – вони люто критикували оперу. Але чим більше журналісти критикували творіння композитора, тим більше опера викликала інтерес. «Кармен» було представлено 45 разів – усі поспішали відвідати скандальну виставу!

Композитор дуже важко сприйняв неуспіх свого твору. Існує версія, що тяжка депресія, викликана провалом «Кармен», спричинила хворобу серця, внаслідок якої 3 червня 1875 року у віці 36 років композитор помер. Незадовго до смерті Жорж Бізе уклав угоду на постановку «Кармен» у Віденській державній опері. Тут вистава мала великий успіх у публіки, а також заслужила схвальні відгуки від композиторів, зокрема Ріхарда Вагнера і Йоганнеса Брамса. Останній слухав оперу 20 разів і казав, що «пішов би на край світу, щоб обійняти Бізе». Після віденського тріумфу «Кармен» почала стрімко набувати популярності в усьому світі. 1876 року вона була поставлена в Брюсселі, 1878 року оперу почали виконувати в лондонському Театрі Її Величності, а згодом у Санкт-Петербурзі та Нью-Йорку.

Українською мовою «Кармен» переклав Максим Рильський у 1930-х роках. У цьому перекладі опера йшла в Київському театрі.

Історія Кармен є одним з найбільш популярних сюжетів за всю історію кінематографу. За мотивами цього сюжету в світі знято більше 70 фільмів, з яких близько 40 – німі. Зокрема, у 1915 році фільм за мотивами опери зняв Чарлі Чаплін.

Джерела:

  1. 111 опер. Довідник-путівник. – Санкт-Петербург: Культ Інформ Прес, 2000. – 686 с., с. 615 – 620
  2. Е. Великович. Жорж Бізе – Ленінград: Вид-во “Музика”, 1969. – 94 с.
  3. https://www.belcanto.ru/carmen.html – Опера Ж. Бізе «Кармен»
  4. https://kakoy-smysl.ru/history-of-creation/kratkaya-istoriya-sozdaniya-opery-karmen-zhorzha-bize/ – Історія створення опери «Кармен» Жоржа Бізе
  5. http://musike.ru/index.php?id=95 – Опера Жоржа Бізе «Кармен»