Оперета угорського композитора Імре Кальмана «Сільва» стала однією з вершин його творчості, і, у певному сенсі, символом оперети як жанру, сформувавши стиль нової віденської оперети.

Імре Кальмана величали «Королем оперети». Меланхолік і песиміст, скромна людина створила майже два десятки наповнених радістю, любов’ю і добром творів, що занурюють у світ свята. Композитор перетворив оперету з розважального в жанр, наповнений реалізмом та психологічною глибиною. Ефектні незабутні мелодії, що становлять основу його оперет, і нині мають величезну популярність і обов’язково входять до репертуару всіх музичних театрів.

Оперета «Сільва» (або «Королева чардаша») була написана композитором у 1915 році. У репертуарах деяких театрів також зустрічається буквальний переклад з німецької – «Княгиня чардаша». Лібрето Лео Штайна та Бели Єнбаха мало назву «Хай живе кохання!». Дія в опереті відбувається в 1915 році в Австро-Угорській імперії під час Першої світової війни. Головна героїня, Сільва Вареску, пробивається з низів і стає примою Будапештського вар’єте, де отримує прізвисько «циганська принцеса». Сільва любить молодого аристократа Едвіна, та їхній шлюб неможливий через соціальну нерівність. Тож заручини молодих відбуваються таємно. Батько ж Едвіна мріє про заручини сина з його багатою кузиною Стассі. Та коли з’ясовується, що мати Едвіна – княгиня Ангільта – до шлюбу з князем також грала у вар’єте, батько вимушено дає свій дозвіл на шлюб сина й Сільви.

Імре Кальман створив гучну та непросту оперету про подолання класових упереджень. За фасадом класичного сюжету кохання прекрасної попелюшки та шляхетного молодого чоловіка з вищого суспільства ховається виклик своєму часу. У музиці оперети широко використані ритмоінтонації найпопулярнішого угорського танцю чардаш з його патетичним початком та бурхливим емоційним завершенням.

Прем’єра «Сільви» відбулася 17 листопада 1915 року в театрі ім. Йогана Штрауса у Відні. Перша віденська постановка викликала значний інтерес публіки, і надалі оперета залишалася в репертуарі Штраус-театру протягом десятиліття. Згодом «Королева чардаша» ставилася і в інших європейських країнах. Успіх оперети був таким, що її ставили по обидва боки фронту: і в Австро-Угорщині, і в Російській імперії.

Для бродвейської постановки 1917 року назва оперети та імена персонажів були змінені на звичні американському глядачу, а сама вистава називалася «Дівчата з Рив’єри». В Англії (1921) та в Австралії (1936) оперета йшла під назвою «Циганська принцеса», але в порівнянні з гаряче прийнятими спектаклями у Відні та Будапешті лондонську та бродвейську вистави можна назвати невдалими.

За мотивами оперети знято низку фільмів в Австрії, Угорщині, Німеччині, Норвегії та Радянському Союзі. Першим був німий фільм австрійського режисера Еміля Лейде, який вийшов у 1919 році. Останній фільм зняв радянський режисер Ян Фрід у 1981 році.

Джерела:

  1. Імре Кальман. Збірка статей та спогадів. – Москва: Всесоюзне вид-во “Радянський композитор”, 1980. – 192 с.
  2. https://soundtimes.ru/opera/operetty/operetta-silva – І. Кальман. Оперета «Сільва»
  3. https://soundtimes.ru/muzykalnaya-shkatulka/velikie-kompozitory/imre-kalman – Імре Кальман
  4. http://sunny-genre.narod.ru/books/miheeva_orelovich/10-2_Silva.htm – Імре Кальман. Сільва.