13 лютого виповнюється 130 років від дня народження видатної української оперної співачки Марії Литвиненко-Вольгемут!

Сучасники порівнювали виконавицю з богинею музики та поезії. А директор Київського російського драматичного театру К. Хохлов відзначав: «Я ніколи на чув такого співу!»

Марія Іванівна Литвиненко-Вольгемут народилася 1892 року в Києві в сім’ї робітника заводу «Арсенал» і селянки з Полтавщини. Дівчинка з дитинства любила співати народні пісні. Батько помітив захоплення дочки і в 7 років віддав її до церковного хору. Будучи школяркою, Марія часто ходила до театру з друзями, на різноманітні концерти. Вистави її захоплювали й полонили уяву. Марія гартувала свій талант у музичній школі відомого композитора й піаніста-віртуоза М. Тутковського, а після школи дівчина вступила до Київського музичного училища за класом співу, яке закінчила з відзнакою. Під час студентства часто брала участь у різних виставах, намагаючись подолати свій страх перед публікою.

Як актриса й співачка Марія дебютувала в трупі М. Садовського. Тут вона вчилася театральній майстерності у відомої актриси театру М. Заньковецької. У 1915 році співачка одружилася з театральним адміністратором Григорієм Вольгемутом і взяла подвійне прізвище. Марія виступала в оперних театрах багатьох міст – Петрограда, Вінниці, Харкова, Києва. У 1919 році в Києві разом з режисером Л. Курбасом та художником А. Петрицьким брала участь в організації та входила до складу першого українського радянського оперного театру «Українська музична драма», який проіснував до вересня 1919 року. З 1935 до 1953 року з невеликими перервами Марія співала на сцені Київського театру опери і балету, з 1944 року викладала вокал у Київській консерваторії.

Сценічна кар’єра співачки тривала понад 40 років. Марія була чудовою виконавицею. Вона мала сильний чистий голос та високорозвинену вокальну техніку. Можливості голосу дозволяли їй опанувати дуже широку палітру сопранових партій – від центральних драматичних до ліричних. Крім цього вокалістка мала ідеальну слухову пам’ять. Будучи сильно короткозорою, Марія не могла бачити жести диригента, тому скрупульозно вивчала всю партитуру опери напам’ять і визначала місце свого вступу на слух. Це явище в оперній практиці дуже рідкісне: тільки особлива музикальність та пам’ять можуть дозволити співаку користатися виключно слуховим самоконтролем.

Співачка також з великим успіхом виступала на оперних сценах Берліна, Мюнхена, Гамбурга, Лейпцига. За своє творче життя Марія встигла зіграти в понад 100-а виставах, її репертуар складав понад 70 оперних партій! Співачка створила яскраві образи, позначені національним колоритом: ОксанаОдарка («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Панночка, Наталка, НастяУтоплена», «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба» М. Лисенка) та інш.

Марія також виконувала партії класичного репертуару, співала українські народні пісні. Співачка вважалася однією з найкращих виконавиць вагнерівського репертуару, була першою в СРСР виконавицею ролі Турандот в однойменній опері Дж. Пуччіні.

Джерела:

  1. Швачко Т. А. Марія Литвиненко-Вольгемут. – К.: Муз. Україна, 1986. – 136 с.
  2. Ісаченко І. Марія Іванівна Литвиненко-Вольгемут. – К.: Державне вид-во образотворчого мистецтва і муз. літератури, 1960. – 30 с.
  3. http://svichado.com.ua/m-i-lytvynenko-volhemut.html – Життєвий і творчий шлях М. І. Литвиненко-Вольгемут
  4. https://megogo.net/ru/name/30931-mariya-litvinenko-volgemut.html – Марія Литвиненко-Вольгемут