Балет П. І. Чайковського «Лебедине озеро» ось уже понад століття захоплює серця шанувальників класичної музики. Він по праву вважається еталоном високого мистецтва, а багато танцюристів зі світовим ім’ям пишалися тим, що їм випала удача виконати партію в цій виставі.

Вважається, що композитора на написання музики надихнуло відвідування Баварії, де митець побачив знаменитий Нойшванштайн – «лебединий замок» короля Людвіга ІІ. До речі, декорації до класичних вистав досі зображають готичний замок у горах. Хоча П. Чайковський вважається російським класиком, його життя і творчість невідривно пов’язані з Україною, де композитор упродовж 28-и років по декілька місяців гостював у своїх родичів і друзів. Майже 40 творів, які митець написав в Україні, є світовими шедеврами («Коваль Вакула», «Мазепа», балет «Спляча красуня», друга, третя і четверта симфонії, багато романсів та інш.). До речі, своїм утворенням Київська консерваторія теж зобов’язана саме йому. Коли композитор приїхав до Києва з інспекцією, його авторитетна думка, що Київське музичне училище може отримати статус Консерваторії, була вирішальною. 

Знаменитий балет «Лебедине озеро», який був замовлений П. Чайковському Великим театром, був написаний на Черкащині в маєтку сестри композитора в Кам’янці 1871 року. Композитор присвятив його і «Дитячий альбом» своїм племінникам. В основу сюжету балету покладено фольклорні мотиви, у тому числі старовинна німецька легенда, що оповідає про прекрасну принцесу Одетту, перетворену на лебедя прокляттям злого чаклуна – рицаря Ротбарта.

Принц Зигфрід на березі озера бачить дівчат-лебедиць, з-поміж яких особливою красою сяє принцеса Одетта. Він закохується в красуню і обіцяє, що саме вона стане його обраницею. Та чаклун Ротбарт підступний. Він викликає двійника принцеси – Оділлію – і Зигфрід звіряється в коханні не своїй милій. Одетта втрачена для нього назавжди, та принц приймає виклик на двобій чаклуна. У початковому варіанті балет мав трагічний фінал: принц вступає в боротьбу зі злим генієм, і той скидає принца в озеро. Його зачарована кохана кидається услід за ним, а зло, уражене такою неймовірною силою почуттів, гине. Цей варіант не мав успіху на театральних сценах, і згодом балет був перероблений головним диригентом Маріїнського театру Рікардо Дріґо та балетмейстерами Маріусом Петіпа і Львом Івановим. У цьому варіанті принц вступає в бій із чарівником, на допомогу юнаку кидається Одетта – і вони перемагають. Звучить гімн любові, молодості й краси. У музику також були введені «танці рук», з’явився дует Одетти та Зигфріда і знаменитий «Танець маленьких лебедів».

Прем’єра балету в початковій, авторській версії відбулася 4 березня 1877 року на сцені Великого театру в Москві, та не мала успіху. У переробленій версії балет вперше було поставлено 15 січня 1895 року в Маріїнському театрі в Санкт-Петербурзі. Ця версія зазнала тріумфу – і відтоді саме вона переважно ставиться в сучасних театрах.

Наприкінці XX століття на світових сценах з’явилися різні версії «Лебединого озера», не пов’язані ні з класичним танцем, ні з попередньою традицією постановки. Балет нерідко ставився за допомогою різних технік танцю-модерну і так званого «актуального танцю». У 1995 році британський постановник Метью Борн поставив свій балет, де всі лебеді – чоловіки. Це була гуманістична та світла вистава з повністю оригінальною хореографією. Це притча про самотність і про те, що проти зграї йти неможливо й небезпечно, будь ти птах, звичайна людина чи особа королівської крові. Ця версія здобула бурхливі овації на сценах багатьох країн, а також удостоєна понад 30 міжнародних нагород.

У Київському театрі опери і балету «Лебедине озеро» вперше було поставлене 1926 року запрошеним балетмейстером Леонідом Жуковим. Він сам виконував і роль Зигфріда, до того не раз виступивши в цій партії на сцені Великого театру в Москві.

Джерела:

  1. Холден Е. Петро Чайковський. – М.: Вид-во Ексмо, 2003. – 672 с., іл.
  2. Демідов А. П. “Лебедине озеро”. – М.: Мистецтво, 1985. – 366 с., іл. – (Шедеври балету)
  3. https://www.culture.ru/s/lebedinoe_ozero/ – Історія «Лебединого озера». Як створювалася легенда
  4. https://suspilne.media/33338-ak-cajkovskij-napisav-lebedine-ozero-na-cerkasini-ta-comu-nazivav-ukrainu-zemleu-obitovanou/ – Як П. Чайковський написав «Лебедине озеро» на Черкащині