Оперу італійського композитора Джузеппе Верді «Аїда» можна назвати однією з найкращих в історії музики. У ній усе чудово: колоритна музика, яскраві образи та незвичайний сюжет, заснований на реальних історичних подіях, що надає твору особливої ​​гостроти.

У 1868 році під час відкриття Суецького каналу єгипетська влада  запропонувала Джузеппе Верді написати оперу за національним єгипетським сюжетом, прем’єра якої присвячувалася б відкриттю театру в Каїрі. Композитор відмовився, але через 2 роки, ознайомившись зі сценарієм «Аїди», Верді зацікавився і погодився. Автором сценарію був відомий французький єгиптолог О. Марієт, який використав легенду з епохи фараонів Давнього Єгипту. За малюнками Марієта виготовлялися декорації та костюми театральної вистави. Над лібрето працював Антоніо Гісланцоні.

Композитор працював над оперою із великим захопленням і написав музику за 4 місяці. Він вивчав культуру Єгипту і брав активну участь у розробці сюжету опери. В основу музичного твору лягла розповідь про боротьбу одного з фараонів з ефіопами (нубійцями). Ефіопія, або Нубія (від давньоєгипетського «нуб» – золото) знаходилася у верхів’ях Нілу й була багатою на копальні коштовних металів та добуток слонової кістки, чим і приваблювала фараонів, які неодноразово її захоплювали. Але щоразу ефіопи повставали, з мечем відстоюючи свою незалежність. Трагічні події одного з таких повстань і знайшли своє відтворення в італійській опері. У центрі твору постає історія двох закоханих: ефіопської принцеси Аїди, яка на момент дії є рабинею при дворі фараона, та Радамеса – полководця єгипетської армії. Аїда серед полонених ефіопів пізнає свого батька – ефіопського царя. Радамес погоджується відкрити вільний шлях полоненим до втечі, та його розмова підслухана. Звинувачений у зраді, полководець засуджений до страти. Донька єгипетського царя Амнерис, кохаючи Радамеса, зможе допомогти йому, якщо він зречеться свого кохання. Та чоловік непохитний. До нього в підземелля приходить Аїда, аби разом з коханим загинути. В опері композитор виходить далеко за межі традиційного любовного трикутника. Він повертає нас до витоків трагедії, передумовою якої є завойовницька війна. 

Світова прем’єра опери відбулася в Каїрі напередодні Різдва 1871 року. Це був міжнародний тріумф! Через кілька місяців на «Аїду» чекав шалений успіх і на батьківщині Верді. На прем’єрному спектаклі в Мілані публіка була в захваті та запрошувала композитора на сцену 32 рази! З того часу «Аїда» є в репертуарі майже кожної оперної трупи світу.

«Аїда» – психологічна музична драма, одна з вершинних у цьому жанрі. Сила Дж. Верді як композитора – в умінні розкрити через виразну мелодію почуття, характер, ситуацію. В «Аїді» це мистецтво досягло нових вершин. За психологічним впливом та емоційним багатством, пластичною ясністю та чарівністю мелодій опера перевершувала все, що було досягнуто композитором раніше. Значну дієву функцію тут виконують також великі, розгорнуті ансамблі, хори та оркестр.

У ролі Аїди виступала свого часу і славетна українська співачка Соломія Крушельницька – вперше, у Львові 1894 року. Вона захопилася цією оперою ще під час навчання в Мілані. Це був складний період у творчій біографії співачки: перші її виступи у Львові холодно зустріли і вчителі, і музична критика. Причиною були інтриги в театрі. Артистка з дня на день чекала, що дирекція театру розірве з нею контракт. Але успіх «Аїди» врятував ситуацію. Роль єгипетської рабині назавжди залишається в репертуарі Соломії. У ролі Аїди співачці аплодували і Варшава, і Рим, і Лісабон, і Буенос-Айрес, Одеса, Петербург і Неаполь. Це було визначне явище в історії оперного виконавства. Костюм Аїди Соломія замовила в модній паризькій майстерні. Саме у цьому вбранні та характерному головному уборі співачка позувала французькому художнику Е. Леві.

Джерела:

  1. 111 опер. Довідник-путівник. – Санкт-Петербург: Культ Інформ Прес, 2000. – 686 с., с. 297 – 302
  2. https://www.stud24.ru/art/tvorchst-dzhverd-ta-storya-stvorennya/506922-2064996-page2.html – Творчість Дж. Верді. Опера «Аїда»
  3. https://www.belcanto.ru/aida.html – Опера Верді «Аїда»
  4. https://soundtimes.ru/opera/spektakli/opera-aida – Дж. Верді. Опера «Аїда»