Опера французького композитора Шарля Франсуа Гуно «Фауст» належить до найдосконаліших шедеврів світової оперної класики! З її появою у французькому музичному мистецтві з’явився новий жанр – лірична опера.

Це опера на 5 дій з прологом і балетними сценами. Її перша постановка відбулася в Парижі в «Театрі лірік» 19 березня  1859 року, а остаточна редакція була поставлена в паризькому театрі «Гранд-Опера» 3 березня 1869 року. Легенда про доктора Фауста – це, мабуть, ідеальний сюжет, який приваблює як драматургів, так і композиторів. Марло та Гете написали великі трагедії на цей сюжет. Бетховен був захоплений ідеєю скласти оперу, Вагнер написав увертюру «Фауст», а Берліоз, Бойто та Гуно створили кожен свою чудову оперу на цей сюжет.

Думка про оперу на сюжет «Фауста» вперше зародилася в Ш. Гуно під час його перебування в Італії. Під враженням величних італійських пейзажів він став робити нариси, пов’язані зі святкуванням язичницької Вальпургієвої ночі. Опера на сюжет Гетевого «Фауста» була задумана композитором в 1839 році, проте до здійснення свого задуму він приступив лише через 17 років. Дії в опері відбуваються в XVI столітті. Сюжет опери запозичений із першої частини однойменної трагедії Гете, основою якої послужила поширена в Німеччині середньовічна легенда. Трактування Ш. Гуно цього сюжету, безумовно, є найпопулярнішим з усіх відомих. Основна тема твору – продаж старим німецьким ученим-філософом своєї душі дияволові за повернену йому молодість. Композитор не намагався осмислити всю філософську глибину ідей Гете, взявши за основу лише любовну лінію та долю Маргарити. Це виявилося, безумовно, вірним рішенням, що відповідає жанру ліричної опери.

У центрі уваги композитора виявилася не драма думки і почуття Фауста, а доля Маргарити (тому в Німеччині оперу раніше було прийнято називати її ім’ям). Образ Маргарити належить до кращих творінь Ш. Гуно, хоч і відрізняється від літературного першоджерела: у ньому більше французьких, ніж німецьких національних рис. У цьому образі приваблюють простота та ліричність, жіночна грація. Композитор тонко передає різноманітну гаму переживань Маргарити – від несміливого пробудження наївного любовного почуття до захоплення пристрастю, а надалі – до горя й божевілля. Перші покази опери успіху не мали, але поступово її популярність зростала: вже до кінця сезону 1859 вона витримала 57 спектаклів. Спочатку «Фауст» був написаний з розмовними діалогами, але в 1869 році для постановки на сцені паризького театру Великої опери Гуно замінив діалоги мелодійним речитативом і дописав балетну сцену «Вальпургієва ніч». У цій редакції опера зайняла у світовому театральному репертуарі почесне місце і почала тріумфальну ходу по театрах Європи та Америки.

Українською мовою лібрето цієї опери переклала Людмила Старицька-Черняхівська. На київській оперній сцені «Фауст» Шарля Гуно постійно йшов з 80-х років 19 століття. Упродовж 20 століття на сцені Національної опери здійснено десять інтерпретацій «Фауста»! Тут співали найвидатніші солісти опери, серед яких Анатолій Солов’яненко, Михайло Донець, Борис Гмиря, Михайло Гришко, Дмитро Гнатюк. Понад десять років тому оперу «Фауст» було поставлено на сцені Київської опери відомим італійським режисером Маріо Корраді. Історія, розказана Гете та Гуно, була перенесена в наш час. Тут постає сучасна обстановка, а сам Фауст виглядає чи то комп’ютерником, чи офісним службовцем. Таке «осучаснення» сюжету Корраді пояснив бажанням зацікавити молодь, що виросла на «Зоряних війнах» та «Матриці», та ідеєю показати молодому поколінню, що класична опера може відповідати їхнім естетичним смакам.

У відділі мистецтв, дорогі друзі, Ви можете прослухати вініловий диск із записом славетної опери Шарля Гуно!

Джерела:

  1. 111 опер. Довідник-путівник. – Санкт-Петербург: Культ Інформ Прес, 2000. – 686 с, с. 606 – 613
  2. https://www.belcanto.ru/faust.html – Опера Гуно «Фауст»
  3. https://lera-komor.livejournal.com/1446031.html – Опера Гуно «Фауст». Улюблені арії та виконавці
  4. https://remontantenn.ru/uk/repair/faust-sharl-guno-kratkoe-soderzhanie-opera-guno-faust-istoriya-sozdaniya/ – Опера Гуно «Фауст»