У китайській провінції Сичуань поблизу міста Лешань знаходиться найвища у світі статуя Будди, що сидить, вирізана в скелі. На думку стародавніх архітекторів, величне має знайти втілення в гігантських розмірах, адже Будду Майтрея, майбутнього вчителя людства, шанують усі школи буддизму.

Статуя Будди в Лешані – одна з найдавніших у світі! Її спорудження почалося 713 року за часів династії Тан. Скульптура вирубана в товщі високої червоної скелі біля злиття трьох річок, де колись човни нерідко гинули в бурхливому вирі. Легенди свідчать, що статуя верховного божества буддизму була створена завдяки ченцю Хай Тун, який сподівався, що в такий спосіб він зможе задобрити природну стихію. Кошти для будівництва фігури Будди чернець накопичував багато років і, нарешті, приступив до створення статуї. Коли Будда був побудований до колін, Хай Тун закінчив свій земний шлях. Але своєї мети він встиг досягти: шматки гірської породи, що вирубалися, обсипалися в річку і поступово перекрили її бурхливі потоки. Здійснення задуму ченця підхопили правителі провінції Сичуань, продовживши будівництво, і через 90 років гігантську статую Будди Майтрея було зведено.

Будда в Лешані 1000 років залишався найбільшою статуєю на планеті, до спорудження Батьківщини-матері у Волгограді. Висічена скульптура вражає своїми розмірами! Голова Будди височіє врівень із горою, а його стопи спираються на річку. Висота статуї – 71 м, голова Будди – 14,7 метра заввишки і 10 метрів завширшки, на ній 1021 спіральних пучків волосся, а кожна брова має довжину майже 6 метрів! На нігті Великого Будди може поміститися доросла людина. Погляд Просвітленого спрямований через річку на гору Емейшань – одну з чотирьох священних гір Китаю. На усміхненому обличчі застигли спокій та мудрість, гігантські руки спокійно лежать. Чудово передані всі пропорції людського тіла.

На південній і північній по відношенню до Будди стінах видовбано більше 90-а кам’яних зображень бодхисатв – духовних учителів людства. А в узголів’ї  Будди створено парк та храмовий комплекс. Нагорі стоїть храм, ченці якого щодня здійснюють обряди перед священною скульптурою. На тлі кам’яного велетня люди виглядають мізерними істотами. Мандрівники з усієї планети, що відвідують Китай, оточують голову Будди і каскадними сходами спускаються до його підошв. Біля ніг святого на невеликому майданчику облаштовані місця для молитов з подушками під коліна.

У 1996 році статую разом з горою Емейшань включено до Списку спадщини людства ЮНЕСКО.

Джерела:

  1. https://putevki.zp.ua/turisticheskie-obzory-i-statyi/1800-kitaj-statuja-buddy-v-ljeshane – Китай: статуя Будди Майтрея в Лешані
  2. https://tonkosti.ru/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%8F_%D0%91%D1%83%D0%B4%D0%B4%D1%8B_%D0%B2_%D0%9B%D1%8D%D1%88%D0%B0%D0%BD%D0%B5 – Статуя Будди в Лешані
  3. https://putidorogi-nn.ru/100-chudes-sveta/86-statuya-buddi-v-leshane – Статуя Будди в Лешані – мудрець-гігант