27 січня виповнилося 180 років від дня народження визначного українського живописця Архипа Куїнджі!

Архип Куїнджі – один із найнезвичайніших та найвидатніших пейзажистів другої половини XIX століття. Його називали «художником світла», а все тому, що він умів передати світлові потоки так, що вони оживали й мінилися на полотні. Роботи митця купували колекціонери та члени імператорської родини, а на виставках шикувалися черги, щоб побачити нові шедеври.

Архип Куїнджі народився 1841 року в передмісті Маріуполя в сім’ї бідного шевця-грека. У метриці він був записаний під прізвищем Еменджі, що в перекладі з татарської означає «трудова людина». Уже з дитячих років хлопець захоплювався живописом і малював на всьому, що потрапляло під руку: на стінах, парканах і клаптиках паперу. Архип рано втратив батьків, і осиротілого хлопчину забрав до себе брат батька. Життя було нелегким – у 10 років хлопець закінчив «курс наук» у школі і перейшов на свій хліб. У 14 років Архип відправився до Феодосії з надією стати учнем І. Айвазовського. Його вразило море й екзотична краса цієї землі. І. Айвазовського на той час не було в місті, тож його учень Адольф Фесслер зайнявся Архипом. Куїнджі довелося терти фарби, фарбувати паркан і копіювати картини відомого мариніста. До серйозних занять не дійшло, тому Архип повернувся додому. 

У 24 роки Архип зробив першу спробу вступити до Петербурзької академії мистецтв, але ця спроба, а також наступна, закінчилися невдачами. У 1868 році він презентував на виставці свою картину «Татарська сакля в Криму» – і талановитого майстра, нарешті, помітили з Ради Академії мистецтв. Архип стає вільним слухачем Академії. Він узяв собі прізвище «Куїнджі» – це данина сімейному переказу, за яким дід художника був ювеліром. Згодом Архип Куїнджі став дійсним ювеліром живопису.

Переломною у творчості майстра стала картина «Українська ніч». Митця надзвичайно захоплювали світлові ефекти, і він шукає спосіб передати на картині ефект світіння. Уміння передати враження від світла, гра тіні й світла роблять Куїнджі першим самобутнім українським та російським імпресіоністом. 1878 року роботи майстра отримали теплі відгуки на Всесвітній виставці в Парижі. За картину «Сніг» він отримав бронзову медаль на виставці в Лондоні. Сенсацією в Петербурзі стала виставка однієї картини – «Місячна ніч на Дніпрі». На дві години щонеділі художник відкривав бажаючим двері своєї майстерні, а петербурзька публіка займала чергу ще в суботу. Ще однією новинкою художника була саме презентація полотен: митець влаштовував моновиставки в затемнених залах, де на картину спрямовувався потік світла, щоб та переливалася кольорами.

У 40 років слава майстра досягла апогею – він був визнаним художником, професором та дійсним членом Петербурзької академії мистецтв, продаж картин за нечуваними цінами принесла йому величезний капітал. Та раптом митець зробив несподіваний крок – він замовк на цілих 20 років, не поставивши на огляд жодного твору! Зачинившись у майстерні, митець нікого не пускав до себе, зробивши загадкою свою подальшу творчу діяльність. Лише в 1901 році він показав публіці свої нові картини.

Незважаючи на великі статки, А. Куїнджі жив вкрай скромно, майже аскетично. Разом з тим він був щедрим меценатом і допомагав фінансово художникам-початківцям, навіть влаштовував їм стажування за кордоном за власний кошт. Коли студенти задумали створити Товариство імені А. Куїнджі, митець передав у його власність усі свої картини та гроші, а також землі в Криму, що належали йому.

Митець дуже любив музику. Він грав на скрипці, а його дружина Віра, у яку був закоханий ще з дитинства, – на фортепіано.

А ще художник дуже любив птахів. Його майстерня була розташована на верхньому поверсі, і з неї відкривався вихід на дах будинку. Рівно опівдні митець сходив на дах свого будинку – і тисячі птахів збиралися навколо нього, покривали його голову й плечі, а він годував їх зі своїх рук.

Джерела:

  1. Колекція “Великі художники”: в 30 т. Т.5: Архип Куїнджі. – К.: ЗАТ “Комсомольська правда – Україна”, 2010. – 48 с.: іл.
  2. Архип Куїнджі. – Москва: “Білий город”, 2000. – 63 с.: іл.
  3. https://uamodna.com/articles/arhyp-kuyindzhi-spravzhniy-yuvelir-zhyvopysu/ – Архип Куїнджі – справжній ювелір живопису
  4. https://uain.press/blogs/arhyp-kuyindzhi-hudozhnykom-ye-toj-hto-vmiye-vlovyty-ta-vidtvoryty-vnutrishnye-1159875 – Архип Куїнджі: Художником є той, хто вміє вловити та відтворити внутрішнє
  5. https://dovidka.biz.ua/arhip-kuyindzhi-korotka-biografiya-ta-tsikavi-fakti/ – Архип Куїнджі