Одна з головних святинь Бангкока (Таїланд) – Золотий Будда. Це найбільша у світі статуя, виготовлена ​​з чистого золота, що знаходиться в храмі Ват Трайміт. Її вага становить 5,5 тонн, а висота – 3 метри. Вона оцінюється в 250 мільйонів доларів.

Статуя була зроблена в епоху правління династії Сукхотаї (XIII-XIV століття). На це вказує яйцеподібна голова скульптури, характерна для тайських фігур того періоду. У золотій статуї Будди проглядаються також елементи індійської культури, тому не виключено, що відома статуя була відлита в одному з регіонів Індії, а потім її перевезли до Таїланду. У часи боротьби Таїланду з Бірмою, щоб не допустити попадання статуї в руки бірманських завойовників, Будду вирішили сховати від очей грабіжників. Статую повністю вкрили товстим шаром розфарбованої штукатурки, інкрустованої шматками кольорового скла. У такому вигляді скульптура зберігалася на півночі Таїланду в одному з монастирів, не привертаючи жодної уваги.

За правління короля Рами III (1824-1851) статуя, все ще залишаючись у штукатурці, була встановлена ​​в центрі храму Ват Кхунарам. Згодом цей храм занепав і був закритий, а Золотий Будда в 1935 році був перевезений до храму Ват Трайміт. Як і більшість храмів Таїланду, ця пагода була невеличкою, і в ній не було місця, щоб розмістити величезну статую Будди. Тож понад 20 років золота статуя зберігалася під жерстяним дахом. Нарешті 1954 року було збудовано нову будівлю, де й помістили Золотого Будду. Коли статую намагалися підняти з постаменту, мотузки обірвалися, і Будда впав на підлогу. Тоді відкололися деякі шматки штукатурки, за якими стала видна золота поверхня статуї. Усі шари штукатурки ретельно прибрали – і враз постала сонцесяйна скульптура!

Різні частини скульптури виконані із золота різної чистоти. Чим ближче до голови скульптури –  проба золота росте: волосся і маківка виконані з чистого золота! Білки очей Будди виконані з перламутру, а зіниці – із чорного сапфіру. Правою рукою Будда торкається землі, тобто постає в момент просвітління.

У храмі Ват Трайміт працює сувенірна крамниця. У павільйонах продаються квіткові гірлянди для подарунків та комплекти з трьох ароматичних паличок. При вході в молитовну залу потрібно зняти взуття. Плечі та коліна мають бути закриті. Якщо подати в конверті пожертвування, чернець пов’яже на зап’ясті «святу нитку» (оберіг «сай-син»). Ритуал супроводжується читанням молитви та окропленням водою.

Джерела:

  1. https://terra-z.com/archives/75326 – Статуя Золотого Будди в Бангкоці (Таїланд)
  2. http://actravel.ru/sight.php?n=6 – Золотий Будда
  3. https://planetofhotels.com/guide/ru/tailand/bangkok/hram-zolotogo-buddy – Храм Золотого Будди