Своєрідною візитівкою Києва є монумент «Батьківщина-мати, розташований на високому правому березі Дніпра на території Національного музею історії України в Другій світовій війні. Це найвища монументальна споруда в Європі, яка, до речі, за своїми масштабами навіть перевершує знамениту американську Статую Свободи.

Скульптура виготовлена з нержавіючої сталі і має гарний сталевий колір. Саме тому вона так красиво передає різні відтінки неба. У ясний, сонячний день статуя набуває світлого срібного кольору, а ввечері виблискує рожевим відтінком.

Спочатку пам’ятник був задуманий як символ не Батьківщини, а Перемоги, проте назва «Батьківщина-мати» увійшла до вжитку майже одразу ж після зведення. Перший проєкт монумента розробив ще в 1970-х роках скульптор Євген Вучетич, після його смерті проєкт взяв на себе український скульптор Василь Бородай. Він змінив проєкт скульптури і розпочав її будівництво. Спочатку передбачалося, що на постаменті підноситиметься 90-метрова бронзова з позолотою фігура жінки, біля підніжжя якої з 30-метрової висоти повинен був текти до Дніпра водоспад, з обох боків якого воїни форсували б річку. Та проєкт було змінено. Статуя була зроблена з образу скульпторки Галини Кальченко. Металевий каркас виготовлений із сталі, виплавленої в Запоріжжі. Гучне відкриття монумента відбулося 9 травня 1981 року. На відкриття стометрової киянки приїжджав сам Леонід Брежнєв.  

Висота скульптури від п’єдесталу до кінчика меча – 62 м, а загальна висота разом із постаментом – 102 м. В одній руці Батьківщина-мати тримає 16-метровий меч, а в іншій – щит, розміри якого також вражають: 13 метрів у висоту і 8 – завширшки. Вага всього монумента – 450 тонн. Скульптура таких масштабів уперше тоді виготовлялася в СРСР, і щоб її встановити, довелося навіть будувати спеціальний стометровий кран. Статуя за проєктом мала бути ще вищою. Після того, як проєкт затвердили, меч у руці Батьківщини-матері було вирішено значно вкоротити. Існує легенда, що під час зведення монумента київський митрополит звернувся з проханням зменшити розміри статуї так, щоб вона була не вище Великої Лаврської дзвіниці розташованої неподалік Києво-Печерської Лаври, тому що якщо меч, символ війни, буде вище хреста, символу смиренності, то в майбутньому це призведе до війни. За іншою версією меч укоротили для архітектурної рівноваги між спорудами Музею і Лаври. Зараз кінчик меча нижче дзвіниці на 12 метрів.

Судячи з геодезичних інструментальних замірів, що проводяться щорічно, монумент Батьківщина-мати повинен простояти понад 150 років. За розрахунками, статуя може витримати навіть землетрус силою до 9-и балів. У 1987 році над Києвом пронісся сильний ураган, але статуя залишилася неушкодженою. Усередині скульптури знаходяться два ліфти. Один з них піднімається з 9-ма зупинками до самої «голови»  Батьківщини, у якій є люки й технічні майданчики. Можна також піднятися в «руку» з щитом і в іншу – з мечем, де також є монтажні майданчики. У скульптурі на висоті 36 метрів розташовано оглядовий майданчик для бажаючих, з якого відкривається красива панорама Києва.

Скульптуру неодноразово намагалися прикрасити. 8 травня 2015 року голову статуї прикрасили вінком зі стилізованих червоних квітів маку. У 2014 році київські активісти висвітлили Батьківщину-матір кольорами українського прапора. А в 2017 році в рамках конкурсу «Євробачення» відбулося яскраве світлове шоу, під час якого пам’ятник «переодягли» відразу в 14 національних костюмів – це були моделі вишиванок, які демонстрували особливість та автентичність української культури різних регіонів. Показ потрапив до Книги рекордів України як «Найвищий 3D mapping на монументальній скульптурі».

Джерела:

  1. https://www.warmuseum.kiev.ua/_ua/museum/monument/ – Монумент «Батьківщина-мати»
  2. https://myukraine.org.ua/batkivshchyna-maty/ – Моя Україна. Батьківщина-мати
  3. https://uaua.top/374/ – Батьківщина-мати