23 січня виповнюється 190 років від дня народження Едуарда Мане видатного французького художника-імпресіоніста. Він був одним із перших художників XIX століття, що зобразив сучасне життя, й ключовою фігурою на шляху переходу від реалізму до імпресіонізму. Художник створив протягом життя 430 олійних картин, 89 пастелей і більше 400 робіт на папері.

Едуард Мане народився в сім’ї великого чиновника 23 січня 1832 року в Парижі. Малювати він почав ще в коледжі. На початку 1850 року Мане навчається в Школі витончених мистецтв в Парижі. Багато подорожує, відвідує Нідерланди, Австрію, Італію, а пізніше Німеччину, Іспанію та Англію. Його цікавлять «секрети» живопису старих майстрів – Рембрандта, Рубенса, Ван Дейка, Гойї, Ель Греко, Веласкеса, Халса, Ватто і Шардена, а серед нових – Делакруа. Мане часто робить копії з вподобаних йому творів, інколи досить довільні.

Повернувшись в Париж, він багато часу провів у Луврі, вивчаючи старих майстрів. У 1859 р. Мане спробував виставитися в Салоні. Запропоноване ним полотно «Любитель абсенту» (1858-1859 рр.) було відкинуто журі. Не розраховуючи більше на прихильність офіційної критики, художник показав у 1863 р. серію своїх робіт в приватній галереї. Танцівниця Лола стоїть біля краю сцени, горда, прекрасна («Лола з Валенсії», 1862 р.); сумна вулична співачка їсть вишні, її задумливі прекрасні очі дивляться повз глядача, а думки далеко («Вулична співачка», 1862 р.); дами й кавалери гуляють в саду Тюїльрі («Музика в Тюїльрі»,1860 р.). Цей калейдоскоп людського життя викликав у критиків роздратоване визначення – «строката мішанина фарб».

У 1863 і 1865 рр. Мане представив в Салон дві картини – «Сніданок на траві» і «Олімпія» (обидві 1863 р.). «Сніданок на траві», виставлений в «Салоні Знедолених», навіяний «Концертом» італійського живописця епохи Відродження Тіціана. На лісовій галявині розташувалися чоловіки в сучасних костюмах. Вони про щось розмовляють, не звертаючи уваги на жінок – оголену, що сидить поруч, і іншу, що купалася в струмку. Картина викликала бурхливе обурення публіки, не оцінивши новизни, з якою художник вирішував суто живописні завдання – зображення людських фігур (у тому числі оголеною) в пейзажі, передача яскравих фарб сонячного дня.

«Олімпія» – варіація на тему багатьох старих композицій майстрів, присвячених красі жіночого тіла. Оголена дівчина лежить, спершись ліктем на подушку, і сміливо, без тіні збентеження, дивиться на глядача. Виставлена в Салоні 1865 р. картина викликала скандал. Письменник Еміль Золя виступив на захист Мане: «Коли наші художники дають нам Венер, вони виправляють натуру, вони брешуть. Едуард Мане запитав себе… чому не сказати правду: він познайомив нас з Олімпією, дівчиною наших днів…».

У 1867 р. Мане відкрив власну виставку в павільйоні на площі Альма – свого роду звіт про десятирічний період творчості. Тут була представлена, зокрема, картина «Флейтист» (1866 р.). Місто стало постійним мотивом творів Мане. Паризький натовп, вулиці, майстерні художників, кафе та театри – скрізь і у всьому він бачив життя, гідне втілення на полотні. На «Портреті Еміля Золя» (1868 р.) письменник, зайнятий проблемами сучасного мистецтва, постає перед глядачем оточений численними предметами – японськими гравюрами, репродукціями з картин, паперами і книжками. У композиції «Сніданок у майстерні» (1868 р.) представлені три персонажі: жінка з срібним кавником, чоловік, який сидить за столом, і хлопець на передньому плані. Він дивиться вдалину, занурений в якісь прекрасні мрії. Фікус у східній вазі, екзотичний шолом і крива шабля, що лежать на кріслі в напівтемряві кімнати, здаються втіленням його думок. Полотно «Балкон» (1868 р.) зображує рідних і друзів майстра; сидить жінка в білому – його учениця, художниця Берта Морізо.

В кінці 60-х рр. творчість Мане привернула увагу молодих художників-імпресіоністів – Едгара Дега, Клода Моне, Огюста Ренуара та ін. Його майстерня на деякий час стала центром художнього життя. Вплив імпресіоністів змусило Мане малювати на пленері і зробити палітру світліше. Але він не приєднався до їх руху і продовжив власні творчі пошуки. В рік відкриття першої виставки імпресіоністів (1874 р.) художник працював з Клодом Моне в Аржантеї на березі Сени. Тут були написані його найяскравіші, сонячні картини – «Аржантей», «У човні» (обидві створені в 1874 р.). Мане писав великими мазками, прагнув до чіткої структури композиції, ясності зображення.

У 1872 р. торговець картинами Поль Дюран-Рюель, який підтримав раніше Каміля Коро, Теодора Руссо і Жана Франсуа Мілле, купив у Мане двадцять чотири роботи і на наступний рік влаштував виставку в Лондоні. В кінці 70-х рр. Салон перестав відкидати картини Мане. Офіційне визнання Едуард Мане одержав в 1882 році, коли йому був вручений орден Почесного Легіону – головна нагорода Франції.

За рік до смерті Мане виставив один зі своїх найбільш досконалих творів – «Бар у Фолі-Бержер» (1882 р.). За стійкою бару, над натюрмортом з пляшок і фруктів, піднімається трохи сумна, чарівна дівчина, слухаючи клієнта, який відображається в дзеркалі. Дивовижний ефект подвійного зображення додає картині містичний характер – вона ніби притягує погляд глядача. У творчості Мане об’єднані досягнення як старих майстрів, так і сучасників та визначено одне з напрямків розвитку нового мистецтва. У роботах художника друга половина XIX століття постала в усьому різноманітті своїх проявів.

Джерела:

  1. Едуард Мане
  2. От Мане до Лотрека / Вентури, Лионелло ; Пер. с ит. Ц.Кин. – СПб. : Азбука-классика, 2007. – 352 с.
  3. Импресионистите [Текст] : Енциклопедичен справочник. – : Алианс-97, 2000. – 256 с.
  4. Юнацтву про мистецтво. Книга шоста [Текст] : Альбом. Науково-популярне видання (для дітей та юнацтва) / Кублицький, Віктор. – Кн.6. – К. : Мистецтво, 2020. – 55 с.
  5. Энциклопедия импрессионизма: мастера, предшественники и последователи. : Энциклопедия / Грицак, Елена Николаевна. – М. : Эксмо, 2003. – 224 с.
  6. Мане : Альбом / Пер.с итал. Т.Евсеевой. – М. : Белый город, 2000. – 64 с.
  7. Мистецтво суперництва. Чотири історії про дружбу, зраду й подвиги в мистецтві [Текст] = The Art of Rivalry: Four Friendships, Betrayals, and Break-throuhs in Modern Art : Науково-популярне видання / Смі, Себастіан ; Пер. з англ. Г.Лелів. – К. : ArtHuss, 2020. – 292 с.