Сьогодні виповнюється 140 років від дня народження українського живописця і графіка Григорія Золотова!

Митець професійно і з задоволенням працював у різних художніх напрямках і жанрах, а також був автором кількох проєктів паперових грошей та інших державних паперів за доби УНР.

Григорій Олександрович Золотов народився 21 січня 1882 року в селі Перше Плесно (нині Воронезька область). Маючи талант до малювання, вступив до Київського художнього училища Миколи Пимоненка та Івана Селезньова, а згодом навчався в майстерні Георгія Нарбута в Києві. У своїй художній творчості митець звертався до різних жанрів: він є автором тематичних полотен, настінних розписів, портретів, ілюстрацій. У 1910–20-і роки створював стилістично виразні дереворити, ліногравюри. У 1940–50-і роки майстер віддавав перевагу рисунку (камерні портрети рідних, натюрморти). Найвідоміші роботи Григорія Золотова – «Петро І робить відтиск зі своєї гравюри» (1912), «На звільненій землі» (1945), «Тріумф перемоги» (1945), «Свято врожаю» (1945); розписи – у церкві с. Білоусівка Вінницької області (1914), у робітничих клубах Павлограда та палаці піонерів у Дніпропетровську, портрети – «Автопортрет» (1912), «Комбайнер» (1941), «А. Барбюс» (1944); ілюстрації до творів Т. Шевченка та П. Тичини та інші.

Григорій Олександрович був активним учасником різних мистецьких виставок. Його роботи також експонувалися й отримали схвалення в німецькому Лейпцигу (1928). Художник ілюстрував кілька мистецьких часописів: «Мистецтво і друкарська справа», «Мистецтво. Живопис. Графіка. Художній друк», «Мистецтво Південної Росії».

Григорій Золотов займався і викладацькою діяльністю: читав курс художньої майстерності в друкарській школі Василя Кульженка в Києві, а також у школах Павлограда та Баку. Також митець виступив творцем українських банкнот. За доби Директорії Української Народної Республіки, у 1919 році в Кам’янці-Подільському в грошовий обіг було випущено банкноти 10 і 1000 карбованців, виготовлені за проєктами художника. Григорій Олександрович був автором і кількох нереалізованих проєктів паперових грошей та інших державних паперів доби української революції 1917—1921 років. Це були поштові марки, гербові марки, проєкти грошових знаків, виконані олівцем. У 1932 році у Львові вони експонувалися на «Виставці сучасної української графіки» Асоціації незалежних українських митців.

Персональна виставка майстра відбулася вже посмертно у Києві 1962 року.

Сьогодні більшість творів митця зберігається в Дніпровському художньому музеї.

Джерела:

  1. Березницька Л. І. Від червоного до жовто-блакитного + помаранчеве. – К.: “Оранта”, 2004-2005. – 668 с., с. 36 – 99
  1. https://esu.com.ua/search_articles.php?id=16994 – Золотов Григорій Олександрович
  2. https://uk.xn—-7sbiewaowdbfdjyt.pp.ua/633418/1/zolotov-grigoriy-oleksandrovich.html – Золотов Григорій Олександрович