Легендарна статуя Христа-Спасителя, що височіє на горі Корковадо в бразильському місті Ріо-де-Жанейро, входить до списку Семи чудес світу. Ця статуя є одним із християнських символів сучасності, а також символом міста Ріо-де-Жанейро і одним з найбільш легко пізнаваних монументів світу. Широко розкинуті руки Христа символізують любов до всіх і кожного окремо. Творцем величної фігури є французький скульптор польського походження Поль Ландовський. 

Поль Ландовський народився 1 червня 1875 року в Парижі. Він навчався в Національній вищій школі мистецтв. Митець був директором римської художньої академії Вілла Медічі, пізніше – директором паризької Академії витончених мистецтв і куратором Всесвітньої виставки 1937 року.

Поль Ландовський виготовив понад 35 пам’ятників лише в Парижі та в його околицях, а ще по всій країні та в інших містах. Його відомими роботами є скульптурна група для стіни Реформації на території університету Женеви, статуя Святої Женев’єви, покровительки Парижа, на мосту Турнель, меморіал «Друга битва на Марні» на півночі Франції.

Та найвідомішим творінням майстра є гігантська скульптура – статуя Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро. У 1921 році наближалася столітня річниця національної незалежності Бразилії (Ріо-де-Жанейро тоді було столицею країни), що й надихнуло батьків міста на створення монумента. Початковий ескіз пам’ятника розробив художник Карлос Освальд. Саме він запропонував зобразити Христа з розпростертими в благословляючому жесті руками, від чого з відстані фігура виглядала б як величезний хрест. Остаточний проєкт монумента був розроблений бразильським інженером Ейтором  да Сілва Коштою. Усі деталі скульптури Поль Ландовський виготовляв у Франції, а потім вони, в розібраному вигляді, доставлялися до Бразилії і залізницею транспортувалися на вершину гори Корковадо. 12 жовтня 1931 року відбулося урочисте відкриття та освячення монумента.

Ця статуя вважається однією з найбільших у світі. Її висота становить 38 метрів, а вага – 700 тонн. Вона зроблена із залізобетону й мильного каменю – стеатиту, який, незважаючи на свою м’якість, відрізняється зносостійкістю та добре опирається погодним умовам і надає скульптурі гарної білизни. До оглядового майданчику, який лежить просто біля ніг Ісуса, треба піднятися по 220-и сходинках. Звідси відкривається приголомшлива панорама міста й бухти з мальовничою горою Пан-ді-Асукар, знаменитими пляжами Копакабана й Іпанема, величезною чашею стадіону Маракана. У п’єдесталі статуї є невеличка каплиця, названа на честь святого покровителя Бразилії – Сеньйора Nossa Aparecida. Крім того, під статуєю знаходиться невеликий сувенірний магазин.

Височенна скульптура притягує грози: у неї по кілька разів на рік влучають блискавки. Одна з них навіть збила кінчик пальця статуї. У 1965 році статуя була повторно освячена папою Павлом VI, а в 1981 році на святкуванні 50-річчя монумента був присутній папа Іоанн Павло II.

Цікаво, що в Україні ми також маємо скульптуру Христа-Спасителя. Вона знаходиться в селі Рихтичі, що неподалік від Дрогобича. За місцевими переказами цю статую створив сам Поль Ландовський: нібито він приятелював із власником Рихтичів графом Юноша-Бєльським і інколи гостював у його маєтку. На жаль, до нашого часу від маєтку збереглася тільки в’їзна брама.

Джерела:

  1. Штепанка Секанінова, Якуб Ценкл. 33 найвідоміші картини та скульптури. – Харків: Видавництво “Ранок”, 2020. – 64 с.: іл., с. 60 – 61
  1. https://vsviti.com.ua/makepeaple/9971 – Статуя Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро, символ Бразилії
  2. https://cikavo-znaty.com/249-statuya-hrista-spasitelya-simvol-brazilyi-html/ – Статуя Христа-Спасителя
  3. https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2065830-hristosspasitel-nad-rio-j-usim-svitom.html – Христос-Спаситель над Ріо й усім світом