Сьогодні виповнюється 110 років від дня народження української майстрині декоративної вишивки Стефанії Кульчицької!

У своїй творчості мисткиня використовувала й розвивала традиції класичної спадщини народного одягу, прикрашаючи його декоративною вишивкою, аплікацією, шнуруванням та металевими оздобами.

Стефанія Василівна Кульчицька народилася 13 січня 1912 року в селі Великі Чорнокінці на Тернопільщині. Після навчання в хутряно-кушнірній майстерні працювала у Львові в приватній кравецькій майстерні, а також в міських салонах. Майстриня також займалася викладацькою діяльністю: викладала швейну справу та художню вишивку на вищих курсах прикладного мистецтва, а пізніше навчала малюванню, кресленню та швейній справі школярів.

Стефанія Кульчицька – учасниця багатьох республіканських та закордонних виставок. У 1970 році відбулася її  персональна виставка у Львові. Згодом були виставки в Івано-Франківську, Києві, Ризі, Ленінграді, Москві, Кишиневі та інших містах.

Мисткиня створювала оригінальний сучасний одяг на основі вивчення й розвитку народних традицій. Вишивала жіночі та чоловічі сорочки, сукні, наволочки, скатертини, рушники, застосовуючи кілька технік: низь, стебнівку, хрестик. Вироби Стефанії Василівни відзначалися самобутністю, яскравістю й довершеністю, високою культурою технічного виконання. Вишивка кожної її моделі перебуває в нерозривному зв’язку з кроєм вироба, підкреслюючи його конструкцію.

Стефанія Кульчицька була членом Спілки художників України і носила звання Заслуженого майстра народної творчості УРСР (1987).

Окремі роботи майстрині сьогодні можна побачити в Музеї народної архітектури та побуту України, Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, Національному музеї Тараса Шевченка.

Джерела:

  1. Стефанія Кульчицька: Альбом / Авт.-упоряд. А. В. Савчук; Худож. І. І. Литвин. – К.: Мистецтво, 1986. – 96 с.: іл.
  1. http://photo.ukrinform.ua/ukr/current/photo.php?id=886423 – Стефанія Кульчицька – майстер декоративної вишивки
  2. https://esu.com.ua/search_articles.php?id=51520 – Кульчицька Стефанія Василівна
  3. http://ukrbukva.net/page,11,78946-stor-ya-viniknennya-rushnika.html – Історія виникнення рушника