Річард Аведон – відомий американський фотограф-класик, портретист-документаліст. Він по-новому розкрив чорно-білі знімки, зміг за допомогою двох кольорів точно передати почуття, емоції, характер і внутрішню красу персонажа.

Аведон народився 15 травня 1923 у Нью-Йорку. В 12-річному віці Річард став членом фотоклубу Єврейської Асоціації юнаків, де почав знімати доступною камерою Kodak Brownie Box. Аведон був студентом Колумбійського університету, вивчав філософію та поезію, але провчившись рік покинув навчання і пішов на службу у торговий флот – там він робив фото на документи.

Після служби вивчав фотографію в лабораторії дизайну в Новій школі соціальних досліджень під керівництвом Олексія Бродовича, арт-директора “Harper`s Bazaar”. За деякий час Бродович найняв Аведона штатним фотографом.

Аведон зробив революцію у модній фотографії. На відміну від стандарту – моделей, які завмирали перед камерою в студії, він знімав емоційних дівчат в русі на вулиці, в реальному житті. У 1962 році став провідним фотографом у Vogue.  Однією із найвідоміших зйомок фотографа для цього журналу вважають серію фотографій колекції весна-літо 1980 року відомого італійського дизайнера Джанні Версачі.

Окрім модної та рекламної фотографії, Аведон відомий як неперевершений портретист. “Обличчя віддзеркалюють наш життєвий досвід. Працюючи з людьми, я не лише забираю трохи їхньої душі, але й віддаю частку власної.” Репутація Аведона привела до його студії багато відомих людей, яких він знімав за допомогою повноформатної камери 8х10.

Паралельним жанром, яким захоплюється автор є соціальна фотографія. Тематика військового характеру: акції протесту проти війни, військові шпиталі. Результатом виходить книга «Аведон: Шістдесяті». Досить дивне на перший погляд поєднання, краса, мода і війна. Хоча дивного нічого немає. Ці дві теми супроводжують людство постійно, постійно є найактуальнішими,  найприбутковішими і найсуперечливішими.

Саме у цей період Аведон створив свої чи не найвідоміші роботи – портрети учасників гурту «Бітлз». Відтоді безліч музичних гуртів на зйомках на той час уже відомого Аведона. Окрім них, це були музиканти Боб Ділан, Дженіс Джоплін, Еліс Купер, Френк Заппа, співачка Джоан Баез, митець Енді Воргол, легендарна модель Твіґґі, балерина Майя Плесецька, письменник Йосип Бродський та безліч інших діячів мистецтва, науки та політики.

Серед інших його фотопроектів вирізняється один з найвідоміших – “На Американському Заході”. Колекція фотографій була створена на замовлення Музею американського мистецтва імені Амона Картера у Форт-Ворті, штат Техас. За 5 років було зроблено 752 знімки представників робочого класу: шахтарів, фермерів, будівельників, офіціантів і т.д.

Після закінчення кар’єри у Vogue, починає співпрацювати з The New Yorker, як перший штатний фотограф, на цей час йому вже 69 років. Аведон продовжував працювати буквально до самої смерті. Він помер під час роботи над проектом присвяченим президентським виборам у США “За демократію” для журналу “Нью-Йоркер”. Критик Сьюзен Зонтаґ назвала кар’єру Річарда Аведона “однією із взірцевих фотографічних кар’єр ХХ століття”.

Джерела:

  1. Річард Аведон
  2. Річард Аведон