Творчість геніального французького скульптора XIX століття Огюста Родена становить цілу епоху в історії мистецтва. Він є одним з основоположників імпресіонізму в скульптурі, а його робота «Мислитель» є однією з найвідоміших скульптур усіх часів.

Франсуа Огюст Рене Роден народився 12 листопада 1840 року в Парижі в родині дрібного чиновника. У дитинстві хлопець виявив схильність до точних наук і до малювання, тому і вступив до паризької школи малювання й математики. У школі юнак навчився малювати з пам’яті, тому у своїх роботах міг відтворити образ натури в найдрібніших деталях.

Огюст Роден не працював за класичними зразками, він змушував свої моделі рухатися по його студії, щоб він міг спостерігати за змінами їхніх тіл. Свої чернетки він ліпив з глини, удосконалював їх, аж поки не був готовий відлити їх у гіпсі, бронзі чи мармуру. У своїх скульптурах митець відображав не лише фізичні тіла, але також у їхніх рухах намагався передати емоції, настрій та поведінку. До того ж майстер мав цікаву звичку поєднувати частини різних скульптур, що надихнуло майбутні покоління художників експериментувати з формою. У 1862 році помирає Марі, улюблена сестра Родена. Її смерть стала справжнім потрясінням для Огюста, він навіть прийняв рішення кинути заняття скульптурою і прийняти постриг. Митець став послушником у монастирі, але священник П’єр Еймар умовив його повернутися до мирського життя і не кидати заняття мистецтвом. Роден повернувся до скульптури і на знак вдячності П’єру Еймару  виліпив його бюст.

У 1864 році Огюст намагається виставити в паризькому Салоні свою першу роботу «Людина зі зламаним носом». Однак оскільки його скульптура кидала виклик пануючим канонам академічної краси, Салон відмовився виставити його твір. Провалилася і спроба митця вступити до Школи красних мистецтв – він тричі намагався вступити в художній заклад, але безуспішно. Тому майстер майже 13 років підробляв тим, що створював декоративні скульптури для багатих маєтків. У 70-х роках митець здійснює свою мрію – він відвідує Італію і знайомиться з роботами Мікеланджело, які надихнули скульптора на створення статуї «Бронзовий вік», що уособлює пробудження людства і його страх, сум’яття перед майбутнім. На виставці в 1877 році статуя отримала назву «Переможений».

У 1880 році Огюсту Родену доручають виконати державне замовлення. Йому необхідно було виліпити скульптурний портал для будівлі нового Музею декоративних мистецтв у Парижі, який, до речі, так і не був побудований. Митець знайомиться з пам’ятками французької готики, черпає натхнення у творах Ш. Бодлера, «Божественній комедії» Данте, біблійних легендах і античній міфології та приступає до роботи над «Брамою пекла». Вона стає однією з головних робіт Родена, якою майстер займається до кінця життя, і являє собою скульптурну композицію висотою в 7 метрів, що вміщує 186 фігур. Багато з цих фігур, такі як «Поцілунок», «Адам і Єва»,  «Швидкоплинна любов» стали самостійними творами. А скульптура «Мислитель», яка створювалася як портрет Данте Аліг’єрі,  стала найзнаменитішим творінням Родена.

Митець створює також пам’ятники відомим письменникам. У 1886 році він приступає до роботи над пам’ятником В. Гюго з мармуру, а згодом створює пам’ятник Оноре де Бальзаку, проте публіка не побачила портретної схожості, і пам’ятник був публічно відкинутий. Та скульптора буде встановлена в Парижі вже після смерті митця – у 1939 році. До кінця 19-го століття слава великого скульптора розійшлася по всьому світу, і на Всесвітній виставці в 1900 році уряд Франції надав йому цілий павільйон.

Огюст Роден залишив свою майстерню і право відливати нові твори з його матеріалів французькому уряду. Після смерті майстра деякі його сучасники порівнювали митця з Мікеланджело. У 1919 році в Парижі було відкрито музей на честь Родена. У наші дні роботи скульптора можна побачити в музеях Парижа, Філадельфії, Нью-Йорка, Санкт-Петербурга та Москви.

Джерела:

  1. Штепанка Секанінова і Якуб Ценкл. 33 найваідоміші картини та скульптури. – Харків: Видавництво “Ранок”, 2020. – 64 с.: іл, с. 54-55
  2. https://calendate.com.ua/person/3008 – Огюст Роден
  3. https://mykniga.com.ua/biograph/ogyust-roden-biografiya-foto-i-video-svit-velikix-lyudej.html – Світ великих людей. Огюст Роден
  4. https://ukr.culturell.com/ogyust-roden-biografiya-tvorchestvo-karera-lichnaya-zhizn-a-268670 – Огюст Роден. Творчість