Донателло (повне ім’я Донато ді Нікколо ді Бетто Барді) – один з найвідоміших італійських скульпторів епохи Відродження, який зробив великий внесок у світове мистецтво. Він відродив зображення наготи в скульптурі, поклав початок скульптурному портрету, відлив перший бронзовий пам’ятник. Твори мистецтва, що належать йому, збереглися до наших днів, і ознайомитися з ними сьогодні можна в багатьох європейських музеях.

Донателло народився 1386 року у Флоренції в заможній сім’ї чесальника вовни. Будучи ще дитиною, вчився у майстерні живописця і скульптора Біччі ді Лоренцо, користуючись заступництвом багатого флорентійського банкіра Мартеллі. Для закінчення своєї художньої освіти їздив на кілька років до  Рима. Донателло у своїй ранній творчості дотримувався реалістичних принципів – іноді здається, що він навіть навмисно відшукував непривабливі сторони природи. Але найкращі його роботи – ті, у яких він шукав свої ідеали, зосереджуючи увагу на людині та її духовному світі. Звернення Донателло до жанру портрета вельми показово: епоха Відродження приносить інтерес до людської особистості. «Людина – велике диво …», – писав флорентійський гуманіст Піко делла Мірандола. Донателло не тільки утверджує в мистецтві образ свого сучасника, а й героїзує його.

Скульптор створював свої шедеври в багатьох італійських містах: Флоренції, Сієнї, Римі, Падуї, Мантуї, Венеції, Фераррі. Чи не найвідомішим твором Донателло є бронзова статуя Давида – юнака-пастуха зі Старого Заповіту, що вбив у двобої воїна ворожого племені – велетня Голіафа. Увагу привертає прекрасно модельованої оголене тіло юнака. Фігура ретельно оброблена з усіх боків, тобто розрахована на круговий огляд – це було нововведенням для того часу. Чітко передана м’яка пластика, гнучкість, кутові лінії, лірична мрійність  поєднуються  з невластивим античному мистецтву складним та багатоплановим образом. Ця скульптура стала своєрідним символом Флоренції і її боротьби за незалежність.

Шедевром творчості італійського майстра також стала скульптура «Святий Георгій». Тема Святого Георгія часто зустрічалася в мистецтві і до Донателло. Його зазвичай зображали вершником у лицарських обладунках у момент подвигу, коли він вражає дракона списом, фіксуючи увагу тільки на зовнішньому вигляді. «Святий Георгій» Донателло – гнучкий, стрункий юнак у легких латах. Недбало накинутий плащ покриває його плечі, він стоїть впевнено, злегка розставивши ноги, спираючись на щит. Це героїчний образ юнака-патріота, готового встати на захист флорентійської республіки.

Автор «Святого Георгія» стає улюбленим скульптором Флоренції, правитель Козімо Медічі надає йому незмінне заступництво. Досягнувши вершин слави, Донателло продовжував вести скромний спосіб життя: його часто бачили на вулицях міста в шкіряному фартусі й грубих дерев’яних черевиках, що голосно стукали кам’яною бруківкою. Він був щедрим і привітним і краще ставився до друзів, ніж до самого себе, не надавав великої ціни грошам і тримав їх у кошику на видноті, звідки його учні і друзі могли брати в міру потреби.

У Падуї, де скульптор прожив 10 років (1443 – 1453), біля собору Святого Антонія і досі височіє його незабутнє творіння – «Гаттамелата» – кінний пам’ятник кондотьєру (керівникові військових загонів) Еразмо Нарні, який поставив скульптора в один ряд з найбільшими монументалістами всіх часів. Творіння флорентійця в загальних рисах нагадує античний монумент, але трактування образу у Донателло є набагато глибшим. Образ людини, професія якого – війна, переданий з великою реалістичної силою. Старий полководець, одягнений в обладунки, з непокритою головою, впевнено сидить на важкому, неквапливо виступаючому коні.

Після вдало виконаного завдання Донателло запропонували роботу в самому соборі Святого Антонія. Скульптор прикрасив церковний вівтар відлитими з бронзи барельєфами. Вони зображали життєві події покровителя міста на ім ‘я Падує. Донателло був одним із найвпливовіших художників і скульпторів свого часу. Велика кількість його робіт представлені сьогодні у музеях Флоренції, також добірку його творів можна побачити в музеї Вікторії і Альберта в Лондоні, а дві його скульптури знаходяться серед американських колекцій: незавершений «David» (Національна галерея мистецтв, Вашингтон) і «Мадонна» (музей Бостона).

Останні роки свого життя Донателло провів у рідній Флоренції, працюючи до глибокої старості. Він мав славу і велику шану у своїх співвітчизників. Нині на честь великого митця названий астероїд.

Джерела:

  1. Лібман М. Я. Донателло. – Москва: “Мистецтво”, 1962. – 250 с.
  2. https://tureligious.com.ua/donatello-zhyttia-ta-diial-nist/ – Донателло. Життя та діяльність
  3. https://moyaosvita.com.ua/mustectvo/donatello-biografiya-i-roboti/ – Донателло. Творчість
  4. https://presa.com.ua/aktualne/skulptor-donatello-biografiya-osobiste-zhittya-tvorchist-i-tsikavi-fakti.html – Скульптор Донателло