Ім’я української режисерки, сценаристки, драматургині Наталії Ворожбит серед авторів твору вже давно сприймається глядачами як знак якості – будь то театральна п’єса, велике кіно чи серіал. Її роботи викликають при перегляді різні емоції: сум, гнів, хвилювання… – але головне – вони вимагають думати. І впізнавати себе – людей, для яких і про яких Наталія пише та знімає.

Наталія – режисерка та авторка одного з найуспішніших українських серіалів «Спіймати Кайдаша», а за фільм «Кіборги» вона отримала головну кінопремію України «Золота дзиґа» як найкращий сценарист.

Наталія Анатоліївна Ворожбит народилася 4 квітня 1975 року в Києві. Дівчина мріяла писати і після школи вступила до Літературного інституту ім. М. Горького в Москві на факультет драматургії. Після закінчення навчання вона 10 років жила і працювала в Москві. За словами Наталії, у московському літературному середовищі вона почувалася досить комфортно, але саме там вона відчула себе справжньою українкою: «Саме там я відчула, що ми різні, і насправді всі ці 10 років дуже хотіла додому». У Москві Наталія написала кіносценарій до скандального російського серіалу «Школа». Наталія Ворожбит досить рано розпочала свою кар’єру. Перша вистава за її п’єсою «Житіє простих» була поставлена ​​в 1994 році, коли дівчині було 19 років. А вже за рік у Росії відбулася постановка п’єси «Дівчинка з сірниками». Далі п’єси Наталії потрапили на сценічні підмостки США та Великобританії.

Повернувшись до Києва, режисерка влаштувалася головним редактором на телеканал «СТБ», а також продовжувала писати для театрів. У 2017 році вийшов перший повнометражний фільм для кінопрокату, створений за сценарієм Наталії. Картина отримала назву «Кіборги». Для створення своєї роботи сценаристка консультувалася з учасниками АТО. А згодом вийшла наступна стрічка – «Дике поле». Режисерським дебютом Наталії став фільм «Погані дороги», знятий за її однойменною п’єсою, що теж присвячений людям, які проживають на території воєнних дій. Стрічку дуже високо оцінили на Венеційському кінофестивалі – вона отримала нагороду Verona Film Club Award. Глибоке й щире розуміння проблем людей, що опинилися в зоні воєнних дій, і співчуття «простим людям» створює особливий кут зору «Поганих доріг».

У 2020 році вийшов український 12-серійний телесеріал «Спіймати Кайдаша», сценаристкою та виконавчою продюсеркою якого виступила Наталія. Сюжет телесеріалу заснований на відомій нам зі шкільної програми повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я», та події перенесені в нашу сучасність і додані цікаві сюжетні лінії. До того ж герої розмовляють колоритною українською мовою. Таким чином, вийшло яскраво, весело й живо – і серіал полюбився українським глядачам.

Як драматургиня Наталія – одна із засновниць «Тижня актуальної п’єси» і «Театру Переселенця», кураторка фестивалів «Донкульт» та «ГОГОЛЬFEST». Вона написала близько 20-и п’єс, які були поставлені як у найкращих українських театрах («Дикий театр», Київський молодий театр, Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра та інш.), так і в різних країнах світу – Королівському Шекспірівському театрі та Театрі Роял Корт у Великій Британії, Театрі Магдебурга в Німеччині та інших. 

Наталія Ворожбит отримала численні нагороди, зокрема «Жінка року» (2020) за версією премії ООН Women in Arts у категорії «Театр і кіно», а також увійшла до списків «Топ-100 успішних жінок України. Сто українок, які досягли вражаючих результатів у різних сферах», «Топ-100 найвпливовіших людей України» і «Топ-100 успішних жінок України» за рейтингом видання «Новий час» (2020).

Джерела:

  1. https://kino-teatr.ua/uk/person/vorojbit-natalya-14707.phtml – Наталія Ворожбит
  2. https://my.ua/persons/nataliia-vorozhbit – Наталія Ворожбит
  3. https://theatre.love/ru/persons/natalka-vorozhbit/ – Режисерка Наталя Ворожбит
  4. https://www.stb.ua/ua/2021/05/18/interesnye-fakty-o-filme-plohie-dorogi/ – Стрічка «Погані дороги»