23 листопада виповнилося 220 років від дня народження італійського композитора Вінченцо Белліні. Він увійшов в історію музичної культури як видатний майстер бельканто.

Вінченцо побачив світ на Сицилії в родині музикантів. Його батько Розаріо грав на органі і викладав музику. Про дитинство композитора відомо небагато. Перші уроки музики майбутньому композиторові дав його дід. В юності Вінченцо вирішив піти по стопах батька-органіста і почав навчання в неаполітанській консерваторії. Як і багато видатних людей, він з ранньої юності мав яскраво виражений музичний талант. Це дозволило йому стати одним із стипендіатів консерваторії.

У 24 роки Вінченцо представив перший твір в оперному жанрі. Прем’єра «Адельсон та Сальвіні» відбулася на сцені зали рідної консерваторії в 1825 році. Після її успіху італійські театри звернули увагу на молодого композитора і стали звертатися до нього із замовленнями. Кар’єра стрімко стала розвиватися, даючи громадськості привід обговорення нового феноменального таланту у сфері оперного мистецтва. Із захопленням публіка сприйняла витвір «Б’янка та Джернандо». Оперу, що оповідає про придворну боротьбу за владу, інтриги та кохання всупереч забобонам, включив до репертуару театр «Сан-Карло» в Неаполі. Знамениті сучасники, такі як французький композитор Гектор Берліоз, тепло відгукувалися про творчість Белліні.

Через рік на право поставити на сцені нову оперну виставу Белліні претендував іменитий театр у Мілані «Ла-Скала». Для легендарної трупи автор до 1827 написав оперу за текстом романтичної трагедії Ч. Метьюріна «Пірат». У 1829 році успіх закріпила «Чужоземка». Піком його творчості напевно можна назвати оперу «Сомнамбула». Незважаючи на ліризм творів, опери Вінченцо пробуджували в його одноплемінниках самі патріотичні почуття. Вагнер пізніше розповідав, що опера «Норма» справила на нього сильне враження і стала поштовхом до написання власних творів. 1833 рік став роком переїзду Белліні в Париж, де він написав свою останню оперу «Пуритани». Сюжет був написаний за романом Ст. Скотта.

Джерела:

  1. Беллини [Текст] / Пастура, Франческо ; Пер. с итал. И.Константиновой; Худож. Ю.Арндт. – М. : Молодая гвардия, 1989. – 341 с.
  2. Винченцо Беллини [Текст] = В книге рассказыватся о жизненном и творческом пути выдающегося итальянского композитора В.Беллини : Популярная монография / Крутяева, Татьяна Семеновна ; Под ред. Г.А.Соловьевой; Худож. А.А.Кармацкий, И.М.Чернов. – Л. : Музыка, 1984. – 80 с.
  3. История зарубежной музыки [Текст] = Учебное пособие по курсу истории зарубежной музыки посвящено жизни и творчеству композиторов Германии, Австрии, Италии, Франции, Польши с 1789 года до середины XIX века : Германия, Австрия, Италия, Франция, Польша с 1789 года до середины XIX века. Вып.3 / Конен, Валентина Джозефовна ; Под ред. С.Катоминой. – 5-е изд. – М. : Музыка, 1981. – 536 с.
  4. 100 оперных либретто [Текст] / Под ред. Н.Ф.Болдырева; Худож. А.Ю.Данилов. – Челябинск : “Урал LTD”, “Урал-книга”, 1998. – 592 с.
  5. Біографія Вінченцо Белліні